Як лебединці готувалися до свят?

Поступово минають веселі зимові свята. Попереду на нас чекають тільки Старий Новий Рік та Водохреще. Як же ми готувалися до святкувань, що продовжувалися досить таки тривалий час? Наскільки спорожнів наш гаманець, наскільки щедрим був наш стіл, адже треба було не один день за столом посидіти, рідних та друзів шанувати. Із погляду на нинішні ціни, можливо, від чогось довелося відмовитися, а щось нове запровадити. Чи змінилися смаки та уподобання з приводу традиційних родинних страв (подобалося олів’є, а тепер вам схотілося якихось інших салатиків, був холодець, а тепер – рибка). Чи ставили ви вдома красуню ялинку, а мо’ готували влітку дідуха, аби повернутися до прадавніх національних традицій? Можливо, вас щось здивувало у підготовці до святкувань, щось порадувало, а щось і розчарувало у плані бажань та можливостей для їх реалізації.

То що ж відповіли лебединці на запитання «ЖЛ».

Василь Безкоровайний (72 роки): – Ми традиційно, як і кожного року, прикрасили декоративну (штучну) ялинку та повісили гірлянди. Святковий стіл був щедрим, завдяки синові, адже за свої пенсії ми не змогли б собі такого дозволити. Засмажили коропа, як це роблять у деяких країнах Європи на Різдво, та своїм сімейством відсвяткували спочатку Новий Рік, а за кілька днів – Різдво.

Валентин (39 років): – Одразу хочу привітати всіх лебединців та колектив «ЖЛ» із Новим Роком та Різдвом Христовим! Бажаю Вам успіхів і процвітання газеті та всього найкращого Вашим читачам та шанувальникам! Останнім часом проживаю далеко від рідного міста, і намагаюся провідати своїх батьків, хоча б на свята. Порівнюючи з деякими країнами Європи, в Лебедині мене здивували ціни на продукти! Не розумію, як можна пересічному жителю міста, офіційно працюючому чи пенсіонеру накрити святковий стіл. Не можу промовчати й про те, що з  кожним приїздом в Лебедин, є відчуття, що місто не має господаря. Наприклад, за останній тиждень, чи почувалися ви безпечно на тротуарах та дорогах під час ожеледиці?

Наталія (40 років): – Щиро вітаю всіх зі святами! Готувалися до них традиційно. Я прихильниця святкування вдома, з традиційним олів’є і холодцем. Гаманець так спорожнів, що на моє обурення не вистачить цензури. Рівень інфляції, задекларований мінфіном, аж ніяк не співпадає з реальністю. Але у свята не хотілося б про сумне. Тож, шановні земляки, щиро вітаю із Новорічними та Різдвяними святами, бажаю, щоб негаразди обходили вас стороною, бережіть себе і свої родини!

Андрій (54 роки): – Через зайнятість на роботі майже всі свята довелося провести за кермом автомобіля. Приблизно за годину до Нового Року, вдалося потрапити додому, тому ні про яке святкування не могло бути й мови. Майже так було й на Різдво. Ніскільки не жалкую про це, адже розумію, що кожен наступний рік додає ще один прожитий. Хоча радий, що через вашу газету є можливість привітати земляків із зимовими святами!

Катерина (24 роки): – Неперевершені цікаві та захопливі свята провела у колі друзів. Новий Рік – із одними, Різдво – з іншими. Стіл у обох випадках накривали вскладчину, тому особливо не переймалися, що скільки коштує. На жаль, залишилося дуже багато продуктів, які довелося винести бездомним тваринам. А так – були тільки позитивні емоції!

Анатолій (38 років): – Все було традиційно, як буває на такі свята кожного року. Ялинка, прикраси та гірлянди на ній, святковий стіл із традиційними стравами, зустріч Нового Року, а за тиждень продовжили святкування Різдва. Хоча між цими головними святами відзначав свій черговий день народження, тому витрати безумовно подвоїлися. А так, взагалі зустріли та провели свята у щирій та радісній обстановці.

Наталія Логвиненко, депутатка міської ради: – Щиро вітаю Лебединщину і земляків із Новим 2022 Роком, Різдвом Христовим та бажаю насправді Щедрого вечора. Нехай Різдвяна зірочка, яка зійшла у Святий вечір, принесе мир та злагоду в Україну, а рідній Лебединщині засяє добробутом, розквітом та новими здобутками. Вступаючи до обговорення запропонованої теми, відверто скажу, що розділяю думки стосовно економічного підґрунття питання підготовки та святкування і маю стурбованість щодо того, яким злетом цін нас приголомшить цей рік. Та все ж Різдво – це особливе свято. Встановили і прикрасили штучну ялинку. На Святий вечір готували кутю, пісні страви, узвар. Стрічали діток-колядників, даруючи солодощі, насолоджувалися красою української колядки. Різдвяного ранку пішли до Вознесенського храму, відчули особливу атмосферу, а наприкінці служби переглянули неймовірний виступ дитячого вертепу, отримали привітання від отця Романа та прослухали колядки у виконанні неповторного церковного хору. Святкували Різдво у родинному колі. Єдине, що не підготували, але запланували за обов’язкове завдання – влітку зробити дідуха, як данину  традиціям українців, адже, ми маємо їх зберігати й самі, щоб передати нащадкам. Христос народився! Славімо його!

Розуміємо, що традиційне підвищення цін, у першу чергу на продукти харчування, обумовило те, що гаманець відчутно спорожнів. Хоча, це нікого особливо не злякало. Склалося враження, що народ дуже хотів відзначити свята, адже останні 5 днів до Нового Року в деякі магазини міста було важко потрапити через тисняву. Та все ж свята були веселими та радісними.

Ігор КОЛЄСНІКОВ

Створення цього матеріалу профінансоване передплатниками друкованої версії «Життя Лебединщини»