Як бути з теплом та… зекономити

І знову так невчасно настало похолодання. Та якось швидко прийшов новий опалювальний сезон. Звичайно, що кожен задумується, як же не замерзнути взимку, чим сплатити комуналку. А головне, як зробити її доступною для своєї родини, бо ж не кожному у сьогоднішніх умовах вдається вирішити цю проблему. Та все ж існують деякі шляхи. Ні, ми не намагаємося обійти закон! Ми спробуємо пояснити у сьогоднішній «Темі номера» вже відомі всім істини.

Погодьтеся, що із приходом опалювального сезону майже до кожного з нас прилітає чудернацька думка: от якби зима була теплою, а ще краще – якби жити у теплій країні, де завжди +25, тоді не треба було б і перейматися опалювальними проблемами. Мрія солодка, та вже так сталося, що ми живемо у кліматичному поясі, де бувають і спека, і сувора зима, що наш будинок не картковий, як показують у голлівудських фільмах, а вже утеплений. У нас навпаки морози іноді останнім часом сягають тих же 25, але з мінусом. Тож почуватися взимку комфортно – одна з проблем нашого життя.

Той, кому дозволяють доходи сплатити за зимове тепло в оселі, якось розраховує свої статки та особливо не переймається. А той, кому доводиться зводити кінці з кінцями, звертається до органів соціального захисту населення. Взагалі, середньостатистична сім’я за опалення газом у холодну пору року щомісяця сплачує в середньому 3 тисячі гривень, не враховуючи плати за його розподіл (за трубу, як говорять у народі). А ще ж і світло, а ще ж і вода, і вивіз твердих побутових відходів. А якщо приплюсувати інтернет та інші «засоби розкоші», та й на стіл би щось смачненьке поставити, то сума досить таки кругленька. Немає нічого складного, скажете ви, просто відмовтеся від цих «розкошів». Та уявіть себе без інтернету, і ця недолуга пропозиція про відмову відпаде сама по собі. Тож залишається відшукувати інші шляхи економії, інші розрахунки чи ідеї.

Субсидія допоможе

І першим шляхом є дорога до органів соціального захисту населення, аби оформити субсидію, пільги на використання блакитного палива чи електропостачання. За законодавством, опалювальний сезон розпочинається із 16 жовтня і триває до 15 квітня включно. Для розрахунку розміру житлової субсидії та пільг на оплату комуналки органи соціального захисту населення щомісяця отримують від надавачів послуг відомості про забезпеченість громадян цими послугами, про розмір цін і тарифів на житлово-комунальні послуги та відповідних платежів, у тому числі постачання та розподіл природного газу. Як повідомляють офіційні ЗМІ, тим, кому субсидія була нарахована торік і хто не має змін у пакеті обов’язкових документів, її розміри автоматично перерахували ще у травні, як того вимагає законодавство. Варто також нагадати, що все ж таки не слід забувати про своєчасну оплату комуналки. Бо ж Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848, передбачено, що житлова субсидія не призначається у випадку наявності простроченої понад три місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув і загальна її сума перевищує 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії. У такому випадку наявної заборгованості субсидія призначається з початку опалювального сезону за умови документального підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження цієї заборгованості в судовому порядку. Але водночас цим же Положенням передбачено, що навіть при наявності заборгованості житлову субсидію може бути призначено на підставі рішення комісії з урахуванням конкретних обставин, що склалися. Облік заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг належить до повноважень організацій надавачів послуг. А вони своєю чергою передають відомості про заборгованість до органів соціального захисту населення.

Обираємо постачальника газу

Про надання субсидії поговорили. Іншим кроком вирішення питання економії сімейного бюджету є самостійний пошук надавачів послуг, які «просять» нижчу ціну за надання своєї послуги. Зокрема, газопостачальні організації в Україні мають різну ціну на блакитне паливо. А з літа, точніше з 1 серпня, українці можуть скористатися перевагами ринкового формування ціни на газ. Постачання природного газу приватним споживачам здійснюється за цінами, що вільно встановлюються між постачальником та споживачем. Зокрема, згідно з тарифом на природний газ, що відпускається населенню ТОВ «Енера Суми» (не сплутайте з енергопостачанням) із 1серпня 1 куб.метр газу коштував 3,66667 грн. (без ПДВ). З 1 вересня за 1 куб.метр слід було сплатити 4,33333 грн. З 1 жовтня – 5,416667 грн., а з 1 листопада – 6,70000 грн.

Своєю чергою ТОВ «Нафтогаз» надає для споживачів два ощадливих тарифи. Тариф «Місячний» пропонує ціну за 1 куб.метр 6,33 грн., причому нову ціну споживач дізнається щомісяця (а вона може не змінюватися) і сплачує по факту споживання. А при оплаті за використаний газ до 15 числа надається ще й певна знижка. Термін дії цього тарифу безстроковий. Наступний тариф «Річний» пропонує фіксовану ціну 6,45 грн. за 1 куб.метр. І щомісяця споживач сплачує однакову ціну за використаний газ. Термін дії цього тарифу 12 місяців.

Іще один провайдер на ринку природного газу ETG.UA також пропонує два тарифи. Перший – для господарів, які планують наперед, забезпечуючи родину теплом на весь сезон та заощаджуючи на фіксованій ціні за весь об’єм спожитого газу – 7,49 грн. за 1 куб.метр (діє до 25 листопада). А для господарів, яким зручно платити щомісяця: скільки спожив – скільки й заплатив за ціною 7,80 грн. за 1 куб.метр.

Іще пропозиція, що має вплинути на вирішення цінової політики на газ. Уже другий рік поспіль проводиться акція «Твоя енергонезалежність», тобто, газ на зиму за помірною ціною на весь опалювальний період. Але ця пропозиція діяла цьогоріч із 15 серпня до 30 вересня. Так, у період із 15 до 30 серпня можна було передплатити газ за ціною 4,49 грн. за куб.метр; із 1 до 15 вересня – 4,99 грн. за куб.метр; із 16 до 30 вересня – 5,49 грн. за куб.метр. Щоправда, слід зазначити, що у цій ціні не враховані послуги за доставку газу. Варто наголосити, що учасник акції «Твоя енергонезалежність» не повинен мати заборгованості перед постачальником за спожите паливо.

Тож вибір є, але головне у цьому випадку – не забувати повідомляти органи соціального захисту населення про зміну постачальника блакитного палива до вашої оселі.

Слід обов’язково зазначити, що розмір плати за розподіл природного газу у 2021 році залежить від обсягу спожитого газу із жовтня 2019-го до 30 вересня 2020 року. Тобто, розрахунок оплати за послуги з розподілу газу здійснюється з урахуванням кількості спожитого газу за весь рік користування. Нині завершився газовий рік періоду із 1 жовтня 2019-го до 30 вересня 2020 року і розпочався новий – із 1 жовтня 2020-го до 30 вересня 2021 року. Значить, обсяг річної замовленої потужності та розрахунок вартості послуги з розподілу природного газу для споживачів формуватиметься залежно від обсягу спожитого ними газу у вказаний період.

Ми намагалися простежити деякі кроки заощадливості й покращення нашого зимового спокою та комфорту. Можливо, у котрогось із лебединців є власна система захисту від зростаючих цін та зимових холодів. Можливо, у когось перехід на альтернативне опалювання житла рятує і гаманець від зайвих переплат, і забезпечує теплом та затишком в оселі. Можливо, декілька машин дров вирівняють ситуацію і не залишать без тепла вашу домівку. Хоча, за нинішніми цінами, якісні дрова також влітають у копієчку. Та головне – бути раціональним та виваженим щодо опалювального сезону, не впадати в крайнощі і не змушувати себе та родину сидіти у холодній, сирій домівці. Теплої зими всім, затишку та комфорту.

Про головне:

Подавати заяви на призначення субсидії можна до 15 грудня. Тоді виплату призначать із початку опалювального сезону.

Для тих, хто звертається по допомогу вперше, або має зміни в матеріальному стані є три способи подати документи: залишити заяву у скриньці відповідного управління соціального захисту населення та декларацію в дистанційній поштовій скриньці, переслати документи поштою або скористатися онлайн-сервісом Мінсоцполітики.

Отримати субсидію можуть ті, у кого плата за комуналку перевищує 15% від сукупного доходу прописаних осіб. Однак, цей відсоток може бути і нижче, якщо дохід менше двох прожиткових мінімумів.

Перевірка відповідності реальних доходів задекларованим змінилася. В умовах карантину органи соцзахисту не інспектують житло.

►У проєкт держбюджету на 2021 рік заклали 322,8 млрд. грн. на соціальний захист населення. Це на 5,7 млрд. грн. більше ніж 2020 року.

Роздрібні ціни на природний газ для потреб побутових споживачів у ТОВ «Сумигаз збут»

Жовтень, 2019  – 6,1247633 грн.

Листопад, 2019 – 6, 895038 грн.

Грудень, 2019 – 6,1296034 грн.

Січень, 2020 – 5, 868492 грн.

Лютий, 2020 – 5, 005032 грн.

Березень, 2020 – 4, 326072 грн.

Квітень, 2020 – 3, 712302 грн.

Травень, 2020 – 2, 948128 грн.

Червень, 2020 – 2, 783996 грн.

Липень, 2020 – 2, 974954 грн.

Серпень, 2020 – 4, 499988 грн.

Вересень, 2020 – 5, 499998 грн.

Жовтень, 2020 – 6,73654 грн.

Листопад, 2020 – 8,87582 грн.

Намагалися розібратися у складностях опалювального сезону Євген ШУЛЬГА та Олена БОНДАРЄВА