І знову про субсидії по-новому

Ще не встигли ми детально ознайомитися зі зміненими правилами призначення субсидії, а посадовці в черговий раз внесли зміни до порядку їхнього призначення. Щоправда, цього разу на відміну від попередніх зміни, здається, на користь громадян.

Нагадаємо, у середині квітня Кабінет Міністрів України переглянув критерії надання житлових субсидій на новий період. Завдяки цьому із 1 травня усі українці фактично втратили право на допомогу від держави. Аби виплати відновилися, всі без винятку претенденти на державну допомогу мали подавати до органів соціального захисту нові документи.

Втім так було до 18 травня. Наступного дня, 19 травня, після підготовки до матеріалу про субсидії, Кабмін знову змінив правила їх призначення.

Найголовніше, нова постанова Уряду дозволить призначити субсидію на наступний період для понад більшості домогосподарств АВТОМАТИЧНО, БЕЗ ОСОБИСТОГО ЗВЕРНЕННЯ. Домогосподарствам, у яких відсутні критерії, за якими житлова субсидія не призначається, передбачено автоматичне перепризначення субсидій.

Рішення про призначення житлових субсидій таким домогосподарствам в автоматичному режимі прий-матиметься органами соціального захисту населення на підставі інформації Мінфіну за результатами проведеної верифікації даних щодо одержувачів житлових субсидій (наявність у власності житлових приміщень, транспортних засобів, депозитних рахунків та інше).

Таким чином, призначення житлової субсидії на наступний період домогосподарствам, які отримували житлову субсидію в опалювальному сезоні 2020-2021 років, проводитиметься без звернень громадян.

Виняток становлять домогосподарства, яким житлова субсидія:

► надавалася у грошовій безготівковій формі, тобто через спецрахунок у Ощадбанку (оскільки нова субсидія призначається винятково у готівковій формі, такі споживачі подають нові документи із зазначенням реквізитів рахунку для виплати допомоги. До речі, власники житла, які отримували субсидію безготівково через Ощадбанк і використали не всю суму для оплати комунальних послуг, зможуть із червня до грудня 2021 року зняти залишки коштів і використати їх на власний розсуд);  

►була призначена за фактичним місцем проживання осіб (орендарі житлових приміщень; внутрішньо переміщені особи) (необхідно підтвердити місце фактичного проживання);

►була призначена без урахування окремих осіб з числа зареєстрованих у житловому приміщенні, які не проживають за місцем реєстрації (необхідно актуалізувати відомості щодо непроживання окремих осіб за місцем реєстрації).

Також посадовці змінили підхід до врахування окремих доходів при призначенні субсидійних виплат. Зокрема,  не враховуватимуться доходи від розміщення депозитів, оскільки банківські установи подають звіт до фіскальної служби загальною сумою, і персоніфікована інформація про доходи фізичних осіб від розміщення депозитів наразі відсутня.

Збільшено до 100000 гривень суму коштів на депозитному рахунку, перевищення якої позбавляє громадян права на отримання житлової субсидії (у попередній редакції субсидію планували не призначати при наявності депозиту розміром понад 25 прожиткових мінімумів, або 56 750 гривень).

Читайте також: Що треба вписувати у нові заяву і декларації на призначення субсидії

Не враховуватимуть при призначенні допомоги і наявність житлових приміщень, які перебувають у спільній частковій або сумісній власності (переважно це приватизація житла), а також ті, які розташовані в сільській місцевості (в основному це спадщина). За попередньою редакцією порядку призначення субсидії, виплати планували не призначати громадянам, які мали у власності більше одного житлового приміщення (квартира, будинок), а площа житла становила понад 130 кв. метрів для квартири і понад 230 квадратів для будинку.

Нагадаємо, для переоформлення субсидій надається 5 місяців. На підставі документів, поданих протягом усіх 5 місяців неопалювального періоду (із травня до вересня 2021 року), житлова субсидія буде призначена із травня 2021 року. Субсидія призначається на 12 місяців. У жовтні, перед початком опалювального сезону виплати перерахують автоматично з урахування потреб на опалення будинків.

Бланки оновлених заяви та декларації для призначення субсидії можна знайти за цим посиланням.