І субсидія – по-новому

Ще у середині квітня Кабінет Міністрів України переглянув критерії надання житлових субсидій на новий період. Фактично із 1 травня усі українці втратили право на допомогу від держави. Аби виплати відновилися, доведеться подати до органів соціального захисту нові документи. Втім навіть це не гарантує автоматичного поновлення виплати. Все це якраз через зміни критеріїв, за якими визначається дійсна потреба людини у допомозі держави. Отож, про оновлені документи, їх заповнення та змінені правила призначення субсидії дізнаємося із сьогоднішньої «Теми дня».

Причиною чергових змін у програмі призначення субсидій урядовці називають необхідність проведення заходів ефективного і раціонального використання бюджетних коштів. Держава, очевидно, має наміри перевірити право отримувачів на компенсацію за комірне. А для цього, окрім доходів у вигляді заробітної плати чи пенсії, хоче «поглянути» на наші вартісні покупки, наявність банківських депозитів, операції з купівлі іноземної валюти, банківських металів.

Значна частина чинних до цьогорічного травня субсидій була призначена ще у 2015-2016 роках. Багатьом, хто проживає у власному житлі і у кого сімейний чи майновий стан не змінювався, всі ці роки субсидія перепризначалася автоматично. Лише орендарі житла, внутрішньо переміщені особи, ті, у чиїх помешканнях були зареєстровані особи, які не проживають, мали щороку подавати заяву на виплату допомоги.

Наскільки справедливою і доцільною є вимога держави оновити «субсидійні» документи, обговорювати не будемо, бо ж ризикуємо бути необ’єктивними. Краще приймемо за правило – якщо держава вже й допомагає тобі якимись коштами, будь ласка, відзвітуй, що маєш на це право і куди використав цю допомогу.

Загалом змін у заяві і правилах її заповнення не так уже й багато. А ось Декларація про доходи та витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, значно розширилася.

Для початку вписуємо дані про осіб, які входять до складу домогосподарства, і їхнє зареєстроване (для орендарів та внутрішньо переміщених осіб – фактичне) місце проживання у житловому приміщенні та членів сім’ї осіб зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання).

Розділ третій стосується безпосередньо доходів осіб, які входять до складу домогосподарства, а також членів сім’ї осіб зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання), інформація про які відсутня в Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків та реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (у тому числі закордонні грошові перекази).

Потім пишемо відомості про транспортні засоби, зареєстровані в установленому порядку, із року випуску яких минуло менше ніж 15 років (крім мопеда, причепа), що перебувають у власності або володінні осіб, які входять до складу домогосподарства, а також членів їхніх сімей.

П’ятий розділ вимагатиме від нас інформації про придбання майна, товарів, цінних паперів, фінансових інструментів на оплату робіт або послуг, проведення платежів, здійснення внесків до статутного (складеного) капіталу товариства, підприємства, організації, про сплату коштів на благодійну діяльність, надання фінансової допомоги, позики на суму, яка на дату купівлі (оплати, реалізації) перевищує 50 тисяч гривень, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії.

Ще один новий розділ декларації стосується придбання  іноземної валюти, банківських металів на загальну суму, що перевищує 50 тисяч гривень, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії.

Наступний розділ декларації теж пов’язаний із банками. Тут зазначаємо відомості про наявні депозитні рахунки, розмір яких перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму в розрахунку на одну особу на місяць, встановленого для працездатних осіб на 1 січня року, з якого призначається субсидія. Тобто у 2021 році при чинному прожитковому мінімумі в 2270 гривень, сума банківських вкладів, які необхідно зазначити, має перевищувати  56750 гривень.

Але і це ще не все. У наступному розділі вимагається написати дані про суми аліментів, сплачених особами, які входять до складу домогосподарства, а також членами сім’ї осіб зі складу домогосподарства. І зазначаємо наявність заборгованості понад три місяці за виконавчим провадженням про стягнення аліментів.

У останньому розділі розписуємо відомості про наявність у власності житлових приміщень (квартири, будинку).

Заповнені документи треба надати до органів соціального захисту. Зробити це можна кількома способами.

Жителям сільської місцевості у цьому допоможуть старости, які мають повноваження збирати документи на призначення і передавати їх до управління праці та соціального захисту населення.

Можна особисто віднести їх до управління праці та соціального захисту населення виконкому Лебединської міської ради на адресу: м.Лебедин, вул.Леоніда Батютенка, 55.

Також подати нові документи можна, надіславши поштою на адресу управління праці та соціального захисту населення виконкому Лебединської міської ради (зазначена вище), або, маючи електронний цифровий підпис, подати через електронний сервіс, який розміщено на офіційному вебсайті Мінсоцполітики https://www.msp.gov.ua.

Для переоформлення субсидій надається 5 місяців. На підставі документів, поданих протягом усіх 5 місяців неопалювального періоду (із травня до вересня 2021 року), житлова субсидія  буде призначена із травня 2021 року.

В ефірі одного із українських телеканалів представник Міністерства соціальної політики Віталій Музиченко запевнив, що після подачі нових документів, субсидії призначать до 30 квітня 2022 року. Тобто жодних документів восени 2021-го, перед початком опалювального сезону, ніхто від отримувачів субсидій не вимагатиме. Розмір виплати має автоматично зрости з урахуванням вартості опалення.

Сподіваємося, що саме так і буде. Адже у будь-якому разі звернення за призначенням державних виплат – доволі непростий процес, що потребує часу, а інколи й «залізних» нервів.

Все ж не варто метушитися і приймати необдумані рішення. Навіть якщо не можете заповнити особисто і відправити заяву поштою, чи телефоном, можна попросити зробити це дітей чи онуків, а то й сусіду. І цим самим уникнути скупчення людей під час «ковідного» карантину і зекономити купу часу.

Євген ШУЛЬГА