І хто це має робити?

Про благоустрій сьогодні багато розмов. Громадяни іноді запитують, хто має це робити, хто за це відповідає і зазначають головне – немає сміття там, де не смітять. До цього, щоправда, нам іще далекувато, але про одну із структур, яка дбає про порядок у старостинських округах Лебединської міської територіальної громади ми і поговоримо у сьогоднішній «Темі дня».

Звичайно, добре йти вулицею, коли чистенько і прибрано, коли чекаєш на зупинці автобус у затишку, не валяються під ногами недопалки та пляшки, а все скидано до урни, які своєчасно вивозяться. Приємно подивитися й на узбіччя доріг, якщо там порядок, а не хащі, де, як кажуть, вовки виють. Та й зайти на кладовище, аби відвідати останній прихисток рідних та побачити порядок, погодьтеся, приємніше, ніж спостерігати покинуту пустку, високе різнотрав’я, молоді зарості бузку, кленів та інших чагарників. І хто ж цим займається, перед ким стоїть завдання наводити лад і утримувати в чистоті певні ділянки населених пунктів?

Коли влітку редакційна бригада відвідувала старостинські округи, доводилося чути від старост, що працівники «Добробуту громади» добре справляються з роботою. Що треба поремонтувати чи прибрати, знести до купи обламані буревієм гілки, аби потім їх звезли кудись на звалище, прослідкувати за молодою рослинністю, що протягом літа добре росла та засмічувала вулиці – це все була їхня робота.

Іще 12 квітня цього року був створений комунальний заклад «Добробут громади» Лебединської міської ради як підприємство, в обов’язки якого входить утримання належного санітарного стану старостинських округів нашої міської територіальної громади. Тобто, працівники мають прибирати певні ділянки вулиць (а у зимовий час чистити від снігу автобусні зупинки), обкошувати узбіччя доріг та утримувати порядок на кладовищах, проводити дрібний косметичний ремонт на замовлення старост в округах. Як зазначає директор КЗ «Добробут громади» Ігор Шумило: «Наше головне завдання – відмінний санітарний стан старостинських округів, чистота і порядок на сільських вулицях. А взагалі, по селах дуже багато недоглянутих місць, які треба приводити до ладу. Ми маємо допомагати тим же працівникам комбінату благоустрою, до прикладу, у ремонті колодязів, вирубці порослі понад дорогами чи якихось об’ємних роботах на округах. Ми ж також якоюсь мірою слідкуємо за благоустроєм населених пунктів громади у межах своїх повноважень та обов’язків. А взагалі, найперше для нашого закладу – затишок і комфорт для наших громадян на вулицях сіл громади. Бо все має виглядати красиво і естетично. Ми вже звикли до сміття під ногами. Певно роками та поколіннями вироблялася ця звичка. Тож наш обов’язок змінити її, привчити людей до чистоти і порядку».

Сьогодні у підприємстві є 24 штатних працівники: по двоє у Будильському та Ворожбянському старостинських округах, а у решті – по одному. Керівник говорить, що ось нещодавно закупили бензокоси і бензопили для роботи, днями отримали подрібнювач гілок, аби легше було працювати. Все ж таки людині приємніше, коли є у руках хоча б якісь технічні засоби. Тоді підвищуються і ефективність, і швидкість, і якість виконання робіт. «Якщо, скажімо, працюватиме якийсь тракторець із роторною косою, – говорить Ігор Шумило, – то процес пришвидшиться, бо ж можливості зростуть. Ми, звичайно, розуміємо, що придбання технічних ресурсів для нашого комунального закладу потребує бюджетних витрат, але ж сподіваємося, що нам таки допоможуть, бо звалища сміття треба долати спільними зусиллями». Сьогодні підприємство працює у штатному режимі. Всі отримують заробітну плату. Є певні графіки виконання робіт, але буває, що треба виконати термінову роботу в якомусь одному окрузі. Для цього робітників доставляють на місце до іншого села, дають завдання. У кінці робочого дня вони повертаються додому. От цього літа сильні вітри-буревії добряче понівечили дерева. Тож довелося усім чистити завали, пиляти й звільняти дороги. Бо ж раптом треба буде їхати «швидкій» на виклик до людини, раптом десь станеться лихо, а рятувальники не зможуть вчасно прибути! Тож рахуватися, чия це робота і хто має її виконувати ніколи, бо наводити лад треба спільно. Не може бути моя хата скраю у таких серйозних ситуаціях.

За період роботи із квітня, за словами керівника «Добробуту громади», вони організовували в старостинських округах спільні толоки для наведення порядку, домовляючись зі старостами. Наймасовішими були подібні заходи у Михайлівці, Кам’яному, Боровеньці. Катеринівці, Межирічі, Підопригорах, Кургані, Штепівці. У Штепівці взагалі загальна толока співпала з проведенням 3 вересня Міжнародної соціально-екологічної акції прибирання «Побачив – прибери», яка є вже кілька років традиційною для вихованців та працівників місцевого навчально-реабілітаційного центру.

«Добре, коли сільський староста, чудово знаючи стан благоустрою свого округу, націлює на проблемні ділянки, трудиться поряд із нашими працівниками під час загальних толок чи у будь-який день, або ж просто підходить та цікавиться, як ідуть справи, – продовжує розмову Ігор Шумило. – Тоді й віддача у роботі зростає, видно турботу та піклування очільника округу про благоустрій населеного пункту та й самого працівника, жителя цього ж округу. Тоді можна відзначити, що староста переймається нагальними проблемами порядку у своєму окрузі. На Лебединщині, до речі, більшість старост взаємодіють із нами, за що їм окрема подяка. А взагалі про людей, руками яких створюється комфорт на вулицях населених пунктів старостинських округів, слід згадувати частіше. Бо їхня праця, можливо, й не дуже помітна, але вагома і потрібна».

То яке ж ставлення до діяльності комунального закладу у міської влади? Чи виправдовує він сподівання керівництва громади? Чи наводиться порядок у старостинських округах? «Подібні комунальні підприємства є майже у кожній територіальній громаді, – відгукується про «Добробут громади» Лебединський міський голова Олександр Бакликов. – Найперше, це благоустрій населених пунктів. Потім, робочі місця, адже люди працевлаштовані, отримують заробітну плату й мають можливість дбати про родину. І головне – потрібен такий заклад, який би наводив порядок у населених пунктах старостинських округів. КЗ «Добробут громади» – ще молоде підприємство, яке вже зуміло зарекомендувати себе позитивно. Тож міська влада зі свого боку підтримуватиме його, закуповуватиме необхідні для роботи матеріали, відповідну техніку, аби полегшити працю звичайного робітника. Наші сільські вулиці мають бути красивими та чистими».

Певно, що так! Ми ж таки люди і маємо жити по-людськи, не спинатися на велику купу сміття, навчитися врешті прибирати за собою. Добре, що поки це роблять спеціальні комунальні підрозділи. А якщо людина раптом по-справжньому звикне до «свинства»? Тоді й подібне підприємство не допоможе. Тож, лебединці, «побачив – прибери» сміття, не перетворюйся на звичайного споглядача праці інших, долучайся до прибирання. А якщо вже твоя хата скраю (що абсолютно не личить людині), то хоча б наведи порядок у власному домі, на власному подвір’ї та біля двору, аби не скидатися на недбалого господаря.

У діяльності комунального закладу розбиралася

Олена БОНДАРЄВА