«Гроші за пай» – податки платити треба

Досить часто українці, маючи земельну ділянку сільськогосподарського призначення або земельну частку (пай), надають їх в користування (оренду). Доходи, отримані від таких операцій, підлягають оподаткуванню. Чи всі землевласники звертали увагу на відрахування частини їхнього доходу на користь бюджету громади та держави? Виявляється, ні.

До загального оподатковуваного доходу платника податку на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО) включається, зокрема, і дохід від надання майна в лізинг, оренду або суборенду (строкове володіння та/або користування), визначений у порядку, встановленому п.170.1 ст.170 Податкового кодексу України (ПКУ).

Підпунктом 170.1.1 п.170.1 ст.170 ПКУ передбачено, що податковим агентом (тобто, уповноваженим на нарахування і передачу бюджету податку – ред.) платника ПДФО – орендодавця щодо його доходу від надання в оренду земельних ділянок та майнових паїв є орендар.

Доходи, отримані від надання в оренду (суборенду) земельної ділянки чи майнового паю, оподатковуються податковим агентом під час їх нарахування (виплати) за ставкою 18 відсотків. Також такі доходи підлягають оподаткуванню військовим збором. Ставка військового збору нині становить 1,5 відсотка від об’єкта оподаткування – тобто доходу від оренди.

Отже, доходи фізичної особи від передачі в оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення, земельної частки (паю), майнового паю оподатковуються ПДФО за ставкою 18 відсотків та військовим збором за ставкою 1,5 відсотка, тобто 19,5%.

Якщо ж громадяни отримали доходи від надання в оренду земельного паю орендарю – фізичній особі, то такі громадяни повинні самостійно прозвітувати про отримані доходи. Робиться це шляхом подання податкової декларації про майновий стан і доходи. Така декларація подається не пізніше 1 травня року, наступного за роком отримання доходу, і власник земельного паю – орендодавець зобов’язаний самостійно нарахувати та сплатити ПДФО та військовий збір.

Безоплатну правову допомогу ви можете отримати, звернувшись до сектору «Лебединське бюро правової допомоги» на адресу: м.Лебедин, пл.Соборна, 29, працюємо із понеділка до п’ятниці, із 8:00 до 17:00.

Цей матеріал підготовлений завдяки фінансовій підтримці передплатників друкованої версії газети “Життя Лебединщини”