Громадський бюджет: збудуй місто мрії

Лебединський громадський бюджет

Кожному із нас хочеться жити в ошатному помешканні, що перебуває у затишному містечку в чудовій країні. Це все, звісно, потребує розвитку і вдосконалення, але часто буває так, що процес завмирає через відсутність – здебільшого коштів, а ще ідей. Тих ідей, які зринають у розмовах, але там і лишаються. Вочевидь, саме для них, аби вони врешті втілилися в життя, і створено так званий громадський бюджет. Якщо ще хтось не знайомий із цим поняттям і навіть не уявляє, як воно працює у нашому Лебедині, гайда читати сьогоднішню «Тему дня» – пояснимо все!

Громбюджет: що і навіщо?

Якщо звертатися до доволі нудної мови документів, то можна дізнатися, що громадським бюджетом називають інструмент прямої демократії, один із механізмів участі громадськості у бюджетному процесі. Це, власне, демократичний процес, який передбачає надання громадянам права розподілу частини коштів місцевого бюджету. Іншими словами, жителі того чи іншого міста можуть створювати проєкти, втілюючи в життя мрії (свої чи співгромадян), користуючись не власними фінансами, а черпаючи їх із бюджету громади. До речі, якщо десь в інформпросторі зіштовхнетесь зі словосполученнями «партиципаторний бюджет» (деколи зустрічається варіант «партисипаторний») чи «бюджет участі», не сумнівайтесь – мова йде все про той же громадський бюджет.

Його історія сягає корінням далекої Бразилії, а саме міста Порту-Алегрі. Ідея громбюджету зародилася у 1980-х, але основним роком народження вважають 1989-й. У ті часи в Бразилії було досить неспокійно, адже країною довго керувала військова диктатура. Зі зменшенням її впливу громадяни вже чіткіше могли пояснити, які економічні та соціальні проблеми їх турбують, а таких було чимало. Відбувалася стихійна урбанізація, ширилися самовільні забудови, домінувала олігархія, а звичні для нас дитячі садочки, школи, навіть лікарні перебували на межі занепаду. Саме тоді люди почали об’єднуватися, створювати громадські організації, формувати міські рухи за різними напрямками. Ідея громадського бюджету змогла реалізуватися тільки з приходом до влади лівої робітничої партії. Поступово, із залученням все більшої і більшої кількості місцевих жителів до обговорень, на перший план почали виходити не чиїсь конкретні забаганки, а справді необхідні для всього міста проєкти. Ідея громбюджету не спрацювала одразу, але її врешті вдосконалили і блискуче втілили в життя. Настільки блискуче, що нею зацікавилося чимало інших міст, а потім і країн. Нині чи не кожна цивілізована країна впроваджує на своїх теренах десятки проєктів, що засновані саме на громадському бюджеті, і завдяки цьому людство прогресує. До речі, остання ремарка про Порту-Алегрі: на сьогодні це місто є великим річним портом, потужним освітнім та промисловим центром Бразилії, у якому проживає понад 4,5 млн. жителів. Непоганий розвиток, як для початково провінційного містечка, еге ж?

А що ж ми?

В Україні громбюджет вперше було впроваджено в 2015 році у трьох містах – Чернігові, Черкасах і Полтаві. У 2018 році він діяв більш ніж у 85 містах, зокрема у всіх обласних центрах, крім Херсона. Загальний розмір громадського бюджету у всіх українських містах, за весь час його проведення, складає понад 700 млн.грн. Найбільше фінансів, звісно, було у столиці – близько 150 млн.грн.

Лебедин «зустрівся» із поняттям громбюджету у 2019 році. Тоді, наприкінці січня, під час сесії міської ради депутати прийняли рішення про Міську цільову програму «Громадський бюджет (бюджет участі) міста Лебедина на 2019 рік».

У програмі мали право взяти участь як окремі громадяни віком від 16 років, так і громадські організації. Найголовніше, аби вони були зареєстровані або проживали (для громадян) на території Лебединської міської ради. Загальний обсяг виділених коштів на 2019 рік сягав 300 тис.грн.

За пошуковим запитом «громадський бюджет» на сайті міської ради можна ознайомитися і з положеннями цільової програми, і з умовами, які були виставлені для авторів проєктів. Серед найголовніших можна виділити декілька:

один автор – один проєкт протягом року;

– проєкт має підтримку не менше 10 жителів територіальної громади Лебедина;

– суть проєкту не суперечить чинному законодавству України; 

– проєкт у сфері просторового розвитку має відповідати Генеральному плану міста, іншій містобудівній документації та реалізовуватись на землях і об’єктах, які належать до комунальної власності територіальної громади Лебедина.

Незважаючи на те, що для нашого міста подібна пропозиція була новою, охочі до участі знайшлися. На розгляд спеціальної комісії було подано чимало проєктів, що мали так чи інакше поліпшити лебединцям життя. Якісь із них стосувалися дитячих спортивних майданчиків, якісь – ремонту фасадів окремих будівель чи реконструкції пам’ятників, якісь – облаштування освітлення та ремонту тротуарів. До «фіналу» ж, себто до громадського голосування дісталося лише два – «Придбання та встановлення елементів спортивно-ігрового майданчика  на території Лебединської ЗОШ І-ІІІ ступенів №3» та «Придбання елементів дитячого майданчика для їх подальшого встановлення по вулиці Новопостроєна в місті Лебедин Сумської області».

У голосуванні за переможця взяли участь 402 особи, із яких 342 віддали перевагу проєкту, пов’язаному зі школою №3. Та, зважаючи на загальну вартість закупівлі і встановлення матеріалів, зрештою було вирішено реалізувати обидва проєкти.

Спіавтор проєкту по ЗОШ№3, вчитель фізичної культури Богдан Фурдило розповів, що це була спільна й кропітка робота. Над втіленням ідеї зі створення спортивного майданчика на території навчального закладу працювали всі: й учні, і вчителі, і батьки.

– Спочатку велася робота окремо у класах, потім ми визначали кращих із кращих і вже зрештою створили фінальний проєкт, – говорить Богдан Михайлович. – Над документацією, де зазначалися і матеріали, і необхідні кошти на їх придбання, і часові межі для будівництва такого майданчика, в цілому працювали близько місяця. І я щиро радий, що наша ідея знайшла підтримку серед лебединців. Мікрорайон, де розташована наша школа, доволі великий, тут живе чимало дітлахів, тож хотілося якомога глибше зацікавити їх культурою спорту. А що може спрацювати краще, ніж спільна робота і кінцевий результат, який ми маємо нині?

Спортивно-ігровий майданчик, придбаний і встановлений за кошти громадського бюджету, офіційно відкрили у листопаді. Нині, за словами Богдана Фурдила, навіть у позашкільний час тут багато молоді. До того ж, і погода майже сприятлива – зима не настільки сувора, аби відлякувати бажаючих займатися фізичними вправами.

Обладнання для іншого проєкта-переможця придбане, тільки от зі встановленням його дещо не встигли. Та це, звісно, буде зроблено із настанням тепла, тож юні жителі Новопостроєної та сусідніх із нею вулиць радітимуть дитячому майданчику.

Плани на майбутнє

Громадський бюджет – це не одноразова ініціатива. У міському бюджеті Лебедина на 2020 рік витрати на проєкти активних земляків уже заплановані, лишилося лише отримати «офіційне підтвердження» – щоб депутатський корпус проголосував «за». Це, швидше за все, станеться уже найближчої сесії міської ради (а про деталі, ми, звісно, читачів поінформуємо – ред.).

До речі, учасників чекає приємність – загальна сума громбюджету у 2020-у зросте у порівнянні із попереднім роком на 100 тис.грн.

– Цьогоріч ми вирішили збільшити кошти бюджету участі до 400 тисяч гривень, – пояснює начальник управління економічного розвитку і торгівлі міськвиконкому Юрій Магаляс. – Такі зміни пов’язані з тим, що деякі із проєктів, подані у 2019-у, вимагали більших вкладень. До слова, за бажання авторів, вони мають право спробувати удачі зі своїми пропозиціями у цьому році. Один проєкт може претендувати на фінансування до 200 тисяч гривень, а кількість поданих на розгляд проєктів не обмежується.

А тепер і повернемося до початку матеріалу, де згадувалися ідеї, що, народившись у розмовах, часто там і знаходять свій безславний кінець. Отож, аби такого уникнути, варто хоча б спробувати втілити їх у реальність. Саме для цього і працює ініціатива громбюджету.

Можливо, ви відчуваєте тривогу, коли мова заходить про такі серйозні речі, як написання проєкту? Не біда, всі колись починали робити щось уперше. А потім декому вдалося навіть стати експертом. До речі, про останніх. Спеціалісти у сфері громадського бюджету стверджують, що є чотири основні моменти, на які варто звернути увагу, збираючись «позмагатися» за кошти на свій проєкт. Це ідея (реалізуйте щось важливе не тільки для вас, а для ваших сусідів / вулиці / мікрорайону; те, що, можливо, муляє око вже не один рік, але не знаходить фінансової підтримки), розрахунки («на око» проєкти ніхто не реалізує, тож не полініться хоча б приблизно підрахувати вартість реалізації вашої пропозиції), команда і агітація (активні люди і активне просування проєкту; тут, гадаємо, все зрозуміло, бо ж діє правило «реклама – двигун торгівлі»).

Сподіваємося, що 2020 рік принесе нові цікаві проєкти для Лебедина, втілені за кошти громадського бюджету, а відтак – і суспільну користь для нас із вами. Облиште пасивність, увімкніть логіку (а може й фантазію!) і реалізуйте свою ідею, аби зрештою побудувати місто своєї мрії.

Громбюджетом цікавилися Олена ВЄЧКАНОВА та Ігор КОЛЄСНІКОВ