Громадський бюджет: що маємо?

Про цю досить дієву, як показав час, частину бюджету Лебединської міської територіальної громади, «ЖЛ» уже неодноразово розповідала на своїх сторінках. Навіть маємо непогані результати із втілення проєктів у життя! Та це в минулому році. А як щодо 2021-го? Чи є, на що звернути увагу, чим зацікавитися? Поговоримо про це у нашій «Темі дня».

Звернутися до цієї теми спонукало бажання закликати земляків до розбудови нашої громади. Тим більше, на День міста, у свято його народження та визволення від нацистських загарбників. Адже сьогодні про це буде багато сказано під час урочистостей, буде відзначено наші перемоги та досягнення.  Будь-який населений пункт живе і працює, доки участь у його життєдіяльності, розбудові, зовнішніх та внутрішніх відносинах беруть самі містяни. Тому тема «громадського бюджету», участі самої громади у власних шляхах розвитку, нині необхідна.

Насамперед, нагадаємо, що Програма «Громадський бюджет (бюджет участі)» – це налагодження ефективного системного діалогу органів місцевого самоврядування із жителями громади, широке залучення громадськості до питань визначення напрямків використання бюджетних коштів для задоволення потреб самих жителів громади. Як уже було зазначено, «громадський бюджет» – це частина бюджету Лебединської громади, обсяг якої визначається рішенням про бюджет, затвердженим Лебединською міською радою. Автори подають для фінансування проєкти, що мають бути спрямовані на поліпшення комфорту проживання громадян, естетичного вигляду території МТГ, сприяти соціально-економічному, культурному, просторовому розвитку, впровадженню сучасних інноваційних проєктів в усіх сферах життєдіяльності Лебединської МТГ (але проєкти не мають бути пов’язані з поточною роботою у відповідних галузях та сферах діяльності, поточним утриманням бюджетних установ та організацій, у тому числі громадських).

Кошти «громадського бюджету» розподіляються за категоріями проєктів: проєкти, що подані авторами-фізичними особами, та проєкти, що подані авторами-громадськими організаціями. На обидві категорії цьогоріч виділяється по 200 тисяч гривень із загального обсягу «громадського бюджету», що складає 400 тисяч гривень. 

Чому ми назвали «громадський бюджет» саме дієвою частиною. Як засвідчив минулий рік, за проєктами, поданими лебединцями, уже встановлені та діють спортивно-ігрові майданчики на вулиці Першогвардійській у районі Губчиного, у сквері Воїнської Слави та на території тодішньої спеціалізованої школи №7, а нині – закладу загальної середньої освіти. Значить, кошти надані не даремно, дітлахи та дорослі задоволені такими подарунками.

«ЖЛ» уже повідомляла, що 13 липня  відбулося засідання робочої групи з питань громадського бюджету на 2021 рік. Там визначили терміни подачі проєктів авторами та вказали місця для проведення голосування. Отже, цього року прийом документів тривав із 19 липня до 10 серпня включно. Проєкти приймалися на паперових носіях в управлінні економічного розвитку і торгівлі виконавчого комітету Лебединської міської ради за адресою: вул.Сумська, 12, кабінет 18, м.Лебедин Сумської області. 

Як зазначив начальник управління економічного розвитку і торгівлі Юрій Магаляс, цьогоріч у рамках цільової програми «Громадський бюджет (бюджет участі)» Лебединської міської територіальної громади авторами подано 9 проєктів на суму 1431,812 тис. гривень. Із усієї кількості проєктів: 7 подано громадянами на суму 1032,012 тис. гривень, 2 – громадськими організаціями на суму 399,8 тис. гривень.

Із загальної кількості проєктів, поданих громадянами, 5 запропоновано реалізувати на території міста Лебедина. Вони стосуються в основному створення громадського простору для відпочинку та занять спортом. Юрій Миколайович розповів про зміст самих проєктів для більшого уточнення. Це:

●встановлення спортивного майданчика по вул.Гастелло (мікрорайон «Черемушки»);

●облаштування освітньо-розважальної локації на свіжому повітрі по вул.Сумська, 9 (ЗЗСО №7);

●облаштування універсального спортивного ЕКО-майданчика по площі Соборній, 35 (ЗЗСО №5);

●придбання та встановлення спортивно-ігрового майданчика по вул.Першогвардійська, 38, 38А, 38Б;

●облаштування спортивно-ігрового майданчика по вул.Г.Майдану, 16 (ЗЗСО №1).

Реалізація решти, 2 проєктів, запропонована на території населених пунктів Лебединської міської територіальної громади, а саме:

●облаштування зони відпочинку в с.Павленкове;

●встановлення спортивно-ігрового майданчика в с.Курган.

Проєкти, подані громадськими організаціями, запропоновано реалізувати для:

●створення молодіжного центру «Атмосфера», зокрема, оснащення центру матеріально-технічним забезпеченням – у місті Лебедині;

●встановлення об’єктів інфраструктури з інформацією про об’єкти культурної спадщини Лебединщини – територія Лебединської міської територіальної громади.

Після проведеної формальної перевірки, проєкти будуть передані до виконавчих органів Лебединської міської ради для проведення детального аналізу протягом 15 робочих днів. У разі виявлення неточностей або у разі необхідності більш детальної інформації, наголосив Юрій Магаляс, автори проєктів матимуть змогу внести зміни до своїх документів, у тому числі і до бюджету (кошторису) самого проєкту. Після проведеного аналізу буде складено реєстр погоджених і непогоджених проєктів. І на наступному засіданні робочої групи буде визначено строки проведення голосування. Про це «ЖЛ» повідомить пізніше.

От що значить дієва частина бюджету громади, у розподілі коштів якої беруть участь самі лебединці. Звісно, що кошти йдуть саме на розвиток, на комфорт жителів, на їхнє виховання та вдосконалення. Справа хоча й не нова, та громадяни чомусь поки що не вбачають у ній вирішення якихось проблем життєдіяльності, не покладають на неї надій. Та все ж цьогоріч до справи долучилися і проєкти щодо розвитку населених пунктів громади. А це – крок уперед, крок до розширення впливу жителів громади на подальше її життя. Це значить, що згодом з’являться нові ідеї, нові розробки, які потребуватимуть розгляду та втілення в реальність. Звичайному лебединцю видніше, де і що зробити, де облаштувати новий спортивно-ігровий майданчик, а де і створити центр розвитку для молоді, парк розваг та відпочинку, а, можливо, й щось більш серйозніше. Не будемо підказувати ідеї громадянам-землякам. Впевнені, що їх у наших лебединців дуже багато! І добре, що розмова про це відбувається у День міста, у День Лебедина.

У «громадському бюджеті» розбиралася Олена БОНДАРЄВА