Готуючись до місцевих виборів

І знову вибори. Повідомляють, що вони відбудуться 25 жовтня 2020 року. Та чи всі українці зможуть скористатися конституційним правом на волевиявлення? Сьогодні до Закону України «Про Державний реєстр виборців» внесені певні зміни, які дозволять громадянам проголосувати за місцем проживання (а не реєстрації), аби кожен свідомий українець зміг взяти участь у творенні майбутнього свого рідного краю та всієї нашої країни. Про ці зміни ми спробуємо розповісти у сьогоднішній «Темі дня».

Тож про вибори. Цього разу місцеві і, скоріш за все, на новій територіальній основі. На місцевих ми обиратимемо депутатів обласних, районних, міських рад. А на новій територіальній основі – це значить, що ми обиратимемо ще й голів та депутатів сільських, селищних, міських рад усіх новостворених територіальних громад, а також депутатів районних рад у новостворених районах. Звісно, що знайдеться чимало тих, які особливо не перей-маються щодо свого голосу: нас все рівно не послухають, то чого пхатися до тієї дільниці? Так, для них виборів не існує – вони просто холоднокровно сприймають будь-які зміни в житті держави та її громадян. Та більшість усе ж вболіває за майбутнє країни, свого рідного краю, тому вважає за потрібне проголосувати, сподіваючись на покращення реалій сьогодення.

На жаль, багато (майже мільйон!) українців не мали змоги голосувати на попередніх місцевих виборах, тому що були зареєстровані не там, де проживали. Але відтепер людина може визначити свою виборчу адресу за місцем фактичного проживання, а не реєстрації в паспорті. І зробити це можна із 1 липня 2020 року. Голосування в такому форматі стало можливим завдяки змінам до Закону України «Про Державний реєстр виборців». Про цю новину офіційно повідомили у прес-службі Центральної виборчої комісії.

Нагадаємо, що Державний реєстр виборців (ДРВ) – це автоматизована, інформаційно-телекомунікаційна си-стема, що призначена для зберігання, обробки відомостей та користування ними, аби забезпечувати державний облік громадян України, які мають право голосу, відповідно до статті 70 Конституції України. Основними завданнями реєстру є ведення персоніфікованого обліку виборців; складання списків для проведення виборів Президента та народних депутатів України, місцевих виборів та референдумів; облік виборчих дільниць, що існують на постійній основі. Зрозуміло, що всі персональні дані виборців можуть бути використані лише із виборчою метою, що вони мають бути повними, перевіреними та уточненими. Така відповідальна робота лягає на плечі працівників відділів Державного реєстру виборців. Саме для цього і повідомляється загалу про необхідність попередньо перевірити й уточнити свої відомості.

До персоніфікованих даних, крім ім’я, по батькові, прізвища, зазначається і виборча адреса, за якою зареєстроване його місце проживання. За мотивованим зверненням виборця орган ведення Реєстру може визначити іншу виборчу адресу. Може ж бути таке, що виборець став власником квартири чи житла в іншому населеному пункті чи просто переїхав за місцем роботи. Тож аби таким виборцям спростити процедуру визначення виборчої адреси і вводяться зміни до Закону.     

Поговорити детальніше про них «ЖЛ» вирішила із начальником відділу ведення ДРВ апарату райдержадміністрації Марією Хлань та т.в.о. начальника відділу ДРВ виконкому міської ради Наталією Бендюг.

– Насамперед, аби проголосувати на місцевих виборах 25 жовтня цього року, – пояснює Марія Йосипівна, – треба у період із 1 липня до 9 вересня подати заяву до Державного реєстру виборців про зміну виборчої адреси. Для цього звертаєтеся до відділу ДРВ за фактичним місцем проживання. Ви, приміром, прописані в одному із сіл нашого району, а винаймаєте квартиру в Лебедині. Тож ідете до міського відділу зі своїми документами. Подати їх можна онлайн, а також у паперовій формі особисто або через уповноважену особу. До своєї заяви додаєте паспорт та один із документів, що підтверджує адресу фактичного проживання. Це, зокрема, можуть бути договір про оренду житла, довідка про взяття на облік як внутрішньо переміщена особа, документи, що посвідчують підприємницьку діяльність, що підтверджують право власності на житло, що засвідчують шлюб або родинні зв’язки.

Слід також додати, що з 1 липня 2020 року запрацювали електронні сервіси Державного реєстру виборців. На їхніх сайтах кожен бажаючий може знайти детальну інструкцію щодо заповнення відповідних заяв. Громадяни можуть звернутися онлайн до органу ведення Державного реєстру виборців, аби включити себе до ДРВ, уточнити правильність написання свого прізвища, ім’я, по батькові, дату народження свою та всіх виборців, внесених до Реєстру за вашою виборчою адресою, перевірити чи внести зміни до своїх ідентифікаційних персональних даних у Реєстрі, до відомостей про постійну нездатність виборця пересуватися самостійно, виправити якісь неправильності у Реєстрі про когось, а також змінити свою виборчу адресу.

– Центральна виборча комісія запустила також е-сервіс для зміни виборчої адреси, – продовжує пояснення Наталія Анатоліївна. – До 9 вересня кожен українець, який проживає не за місцем своєї реєстрації, а також і внутрішньо переміщені особи, зможуть змінити місце голосування онлайн. Тож усі громадяни матимуть можливість проголосувати за місцем свого фактичного проживання. Аби змінити виборчу адресу онлайн, в Особистому кабінеті виборця на сайті drv.gov.ua треба подати відповідну заяву. До неї довантажити на сайт один із уже перерахованих документів, що потрібні також для паперового варіанту процедури зміни виборчої адреси. Та слід врахувати,  що ідентифікація на сторінці сервісів Держреєстру виборців проходить тільки за допомогою кваліфікованого електронного підпису. Важливо знати, що ваша змінена виборча адреса буде визначена як постійна та не підлягатиме повторній зміні протягом наступних 6 місяців.

Від редакції. Кваліфікований електронний підпис можна отримати у ряді спеціалізованих організацій за певну плату. Один із державних банків надає його безкоштовно.

Хотілося, щоб своїм правом голосу скористалося якомога більше громадян. Якщо вважаємо себе справді українцями, патріотами, яким не байдужий розвиток держави, маємо йти на виборчі дільниці. А раптом саме від вашого голосу і залежить подальше наше життя? Обирати ж будемо депутатів органів місцевого самоврядування, голів місцевих громад, тобто владу, яка безпосередньо щодня впливатиме на наше з вами життя. Тож слід правильно й виважено підійти до свого рішення щодо волевиявлення. Не варто просто спостерігати за плином життя, стоячи на його узбіччі, відокремившись від громади. Бо нам тут жити, виховувати дітей і турбуватися про їхнє майбутнє.

Олена БОНДАРЄВА