Голосуємо за правилами

вибори у Лебедині

Що ж, лише кілька днів відділяє нас від чергових місцевих виборів. У неділю, 25 жовтня, по всій Україні відкриються виборчі дільниці, де населення обиратиме нову місцеву владу. Голови громад, міські, районні та обласні депутати – всіх їх саме ми, українці, вкотре «заведемо» за руку у «високі» кабінети. Ці вибори будуть першими, що відбудуться за новим виборчим кодексом, тому певні нюанси, звісно, є. Про правила виборів-2020 і поговоримо сьогодні у «Темі дня».

Отже, понеслась! Цьогорічні вибори – особливі, бо проходитимуть в умовах карантину. Для Сумщини (і Лебединщини зокрема) це ще складніше, бо ж наш регіон нині щедро «розфарбований» у червоно-помаранчевий і подекуди жовтий. Так, мова не про осінь, а про карантинні зони, де діє низка обмежень.

ПРОЦЕС ВИБОРІВ

Безперечно, на виборчих дільницях теж будуть встановлені окремі правила. По-перше, на них обладнають місця із антисептичними засобами для обробки рук та інформаційними матеріалами щодо протиепідемічних заходів. По-друге,  людям, які приходять віддати голос за свого кандидата / партію, НЕОБХІДНО бути в масці, дотримуватися дистанції мінімум в 1 метр та, за можливості, користуватися власною ручкою. На вході їх запитуватимуть про наявність респіраторних захворювань та проводитимуть термометрію. Для виборців, у яких виявлені симптоми ГРВІ чи температура понад 37,2°С, має бути обладнана спеціальна відокремлена кабінка та виборча скринька для голосування. Загалом у приміщенні комісії рекомендується одночасне перебування не більше 3 осіб на один стіл для видачі бюлетенів.

ЧИ ГОЛОСУВАТИМУТЬ КОВІДНІ ХВОРІ?

Одразу ж і відповідаємо: так, хворі на COVID-19, як і будь-які інші громадяни України, мають право на волевиявлення у день проведення місцевих виборів. Але, звісно, є нюанси.

Знову ж таки, якщо у людини є симптоми застуди, вона може проголосувати безпосередньо на дільниці. Але: у окремій кабінці! Звісно, при цьому слід дотримуватися дистанції, бути, як і всі, в масці та мати особисту ручку.

Якщо ж особа перебуває на самоізоляції через коронавірус (або є контактною і також перебуває на самоізоляції), у неї є право проголосувати вдома. Для цього до 20:00 п’ятниці, 23 жовтня, необхідно було написати заяву (у довільній формі), додати медичну довідку від сімейного лікаря чи установи охорони здоров’я і передати / надіслати ці документи до дільничної комісії, де особа зазвичай голосує.

Під час організації голосування виборців за місцем перебування члени дільничної виборчої комісії (ДВК)  зобов’язані бути у рукавичках, захисній масці та / або захисному щитку.

При безпосередньо «домашньому» голосуванні виборець має самостійно, не передаючи в руки членам ДВК, показати документ, що підтверджує особу, перегорнути всі сторінки, необхідні для повного ознайомлення із його даними. Отримавши бюлетені, виборець вписує у позначених місцях на контрольних талонах свої прізвище та ініціали, підписується і проставляє власний номер у списку виборців. Також він залишає підпис у витягу зі списку виборців. Після цього конт-рольні талони відокремлюються від бюлетенів та відбувається сам процес голосування.

Ті хворі, що перебувають у лікарні, беруть участь у виборах безпосередньо у закладі охорони здоров’я.

ЯК ГОЛОСУВАТИМЕМО?

Ну, а тепер до найцікавішого! На виборчій дільниці жителі Лебединщини отримають аж чотири бюлетені. 25 жовтня ми обиратимемо депутатів обласної, районної (уже як частина новоствореного Сумського району, а не Лебединського!) та міської рад, а також міського голову (голову міської територіальної громади).

Отже, обираємо голову громади. Отримуємо на руки бюлетень із зазначенням прізвищ кандидатів у алфавітному порядку. Праворуч від імені та довідкових відомостей про кожного із них наявний порожній квадрат. Навпроти кандидатури, яку підтримуємо, ставимо позначку – хрестик, «пташечку» чи якусь іншу. Опускаємо бюлетень в урну для голосування, і – вуаля, все готово!

Який бюлетень вважатиметься недійсним? Трьох видів: той, де знай-деться одразу кілька позначок – за різних кандидатів; той, де жоден із квадратиків узагалі не буде заповненим; той, де зміст волевиявлення виборця буде неможливо встановити.

Із цим розібралися. А тепер до складнішого – виборів депутатів до рад різних рівнів. Отже, маємо три схожі бюлетені. Що там бачимо? Візуально кожен із них поділений на три основні колонки: перша – перелік місцевих організацій політичних партій із зазначенням ПІБ першого кандидата в депутати у єдиному виборчому списку (порядок партій визначається жеребкуванням); друга – два квадрати: порожній – для волевиявлення щодо організації партії, і квадрат із нанесеним трафаретом – для можливого волевиявлення щодо кандидатів; третя – список депутатів, котрі балотуються від конкретної партії.

Важливо пам’ятати, що у цих бюлетенях ми підтримуємо не лише партію, що змагається за місце під «політичним сонцем», а й конкретного кандидата від неї. І хоча, на перший погляд, голосування виглядає складним, робиться все у два прості кроки. Спочатку обираємо партію і нав-проти неї, у першому квадраті, ставимо плюсик, «пташечку», будь-яку іншу позначку, що дозволить зрозуміти – голос віддано саме цій політичній силі. Далі визначаємо найбільш гідного, на вашу думку, кандидата зі списку депутатів, які балотуються від обраної партії, і у сусідньому («трафаретному») квадраті вписуємо його номер. Повторюємо такі самі нехитрі дії ще із двома бюлетенями щодо рад інших рівнів, і – все, справу зроблено!

Окремо щодо позначок. Кілька довгих тижнів Мережею ширилися «страхачки» стосовно заповнення бюлетенів. Мовляв, якщо ви не впишете номер кандидата суто за трафаретом, ваш голос не врахують. Але не турбуйтся! Так, дійсно, відповідно до однієї із постанов ЦВК, виборцям пропонують ставити у бюлетенях позначки по трафарету, що схожий до того, яким на старих конвертах прописували індекси. Утім, ч.7 ст.248 Виборчого кодексу України стверджує, що навіть у разі, коли виборець зробив позначку цифри не по трафарету, але з неї можливо встановити результат його волевиявлення, такий бюлетень вважатиметься дійсним і підтриманому кандидату подібний голос зарахують.

Приклад дійсних бюлетенів при виборі депутатів

Недійсними вважатимуться бюлетені, у яких: а) проставлено позначки одразу біля кількох партій; б) відсутня жодна позначка; в) відсутня жодна позначка у квадратику «для партій», навіть при наявності зазначеної цифри у сусідній; г) плюсик, «пташка» чи інша позначка «намальовані» у «трафаретному» квадраті, а не у «партійному»; ґ) зміст волевиявлення виборця неможливо встановити.

Є й чимало інших нюансів. Наприклад, деякі неправильно заповнені бюлетені зараховувамуться «частково» – лише партії: як підтримка усього територіального виборчого списку кандидатів у депутати, без надання переваги «конкретному прізвищу». До таких зарахують бюлетені, у яких:

• проголосовано за одну партію, а кандидат вибраний від іншої;

• обрана одна партія, а позначки за кандидатів у депутати зроблені напроти кількох;

• обрані партія і кандидат від неї ж, але у «трафаретному» квадраті зазначений неіснуючий номер (наприклад, партія подає 10 кандидатів, а вписано цифру 11);

• позначки за партію і кандидата переплутані місцями (номер – у першому квадраті, а плюсик, «пташечка» тощо – у «трафаретному»).

Майте на увазі, що у разі випадкового псування бюлетеня ви можете отримати новий, щоб усе ж проголосувати як слід. Для цього знадобиться написати заяву до члена ДВК, який видав вам бюлетень, та обміняти зіпсований документ на новий. І після цього вже варто голосувати справді уважно, бо ж третьої спроби не буде.

Підсумуємо? Добрячий вплив на цьогорічні місцеві вибори має встановлений карантин. Але сподіваємося, що ні віруси, ні жодні «ребуси» у бюлетенях, ні власна лінь не стануть не заваді людям, справді небайдужим до долі своєї малої батьківщини. Голосуйте відповідально, голосуйте розважливо і пам’ятайте: саме ми обираємо керівників, які визначатимуть місцевий курс наступні п’ять років. Правильного нам усім вибору!