До школи готуйсь!

Лічені години відділяють нас від події, яку із нетерпінням чекають не тільки діти, а й дорослі. Давно ніхто не відчував себе таким необізнаним, як перед прийдешнім Днем знань. Більшість лебединців, чиї дітлахи мають сісти за парти 1 вересня вже давно переймаються тим, чи ж підуть учні до шкіл і як саме вони там навчатимуться. У сьогоднішній «Темі дня» намагатимемося з’ясувати, яким чином проходитиме навчання в школах Лебединщини в умовах пандемії коронавірусу.

Як не прикро, але не всі освітні заклади України зможуть відкрити свої двері для школярів. Залежно від епідемічної ситуації територія України розділена на зони епідемічної небезпеки поширення COVID-19: «зелену», «жовту», «помаранчеву» та «червону». Рішення про належність тієї чи іншої території до певного рівня приймає Держкомісія техногенної безпеки та надзвичайних ситуацій. Якщо регіон потрапляє у «зелений», «жовтий» чи «помаранчевий» рівень – можна бути впевненим, що діти 1 вересня повернуться за шкільні парти. Заборона відвідування освітніх установ є лише на червоному рівні.

Лебединщина, як і переважна більшість районів Сумщини, від запровадження адаптивного карантину перебуває у «зеленій» зоні. Для жителів такої зони діють такі правила: обов’язкове носіння маски у громадських місцях, масові заходи за умови перебування не більше 1 людини на 5 кв.м, перевезення пасажирів тільки на «сидячих» місцях. «Зелений» рівень встановлюється у разі відсутності погіршення ситуації з вірусом упродовж трьох днів.

Тому ми розглядатимемо «шкільну» ситуацію з точки зору віднесення Лебединщини до «зеленої» зони, навіть незважаючи на помітне зростання захворюваності протягом останніх днів.

Від постанови до школи

Окрім значної кількості документів, які використовують у своїй роботі освітяни, нині до списку додано ще один – Постанова Головного державного санітарного лікаря України №42 від 30 липня 2020 року. Нею встановлені тимчасові рекомендації щодо організації та протиепідемічних заходів у закладах освіти в період карантину в зв’язку поширенням коронавірусної хвороби.

Загалом документ містить рекомендації щодо організації освітнього процесу, харчування, транспорту, який підвозить дітей та педпрацівників до закладу, а також визначає відповідальних за виконання тимчасових рекомендацій. Останніми, зазвичай, мають бути засновники чи власники / керівники навчального закладу.

Чого вимагають нові правила?

Допуск до роботи персоналу закладів освіти здійснюватиметься за умови використання засобів індивідуального захисту – респіратора або захисної маски, в тому числі виготовлених самостійно, та після проведення термометрії безконтактним термометром. Працівники із ознаками гострого респіраторного захворювання або з температурою тіла понад 37,2°С не допускатимуться на робоче місце.

Разом із тим керівництво закладу освіти має забезпечити персонал засобами індивідуального захисту із розрахунку 1 захисна маска на 3 години роботи. Також у медичних пунктах навчальних закладів повинні бути безконтактні термометри, засоби дезінфекції, індивідуального захисту та особистої гігієни.

Тільки у масці, але не всі

Вхід до всіх приміщень закладу освіти дозволяється у масці або респіраторі. Перед початком занять вчителі опитуватимуть школярів про самопочуття та наявність ознак гострого респіраторного захворювання.

Водночас рекомендаціями дозволяється не використовувати маски під час занять у навчальних приміщеннях. А от під час пересування закладом їхнє носіння є обов’язковим, хоча й не для всіх: заборона не діятиме на переміщення школою учнями 1-4 класів. У «помаранчевих» регіонах педагогам рекомендують використовувати під час занять захисні щитки (у «жовтій» і «зеленій» зонах – просто дотримуватися дистанції). Якщо у школяра зафіксували коронавірус, весь клас іде на самоізоляцію. Якщо в учня виявили симптоми захворювання за відсутності батьків, його рекомендують тимчасово ізолювати в спеціально відведеному приміщенні та проінформувати про це рідних.

Звичайно, не обійдеться без роз’яснювальної роботи. Адже учні та педагоги мають розуміти заходи профілактики COVID-19, а також вміти розпізнавати симптоми захворювання. Для працівників навчального закладу мають необхідно організувати інструктажі щодо запобігання поширенню коронавірусної інфекції та дотримання правил респіраторної гігієни тощо.

Нові правила «руху»

Також керівники закладів мають розробити такі маршрути та графіки допуску учнів до занять, аби уникнути скупчень людей. Головна мета – мінімізувати переміщення учнів закладом. Наприклад, проводити всі заняття в одному кабінеті. Скласти розклад так, щоби уроки в різних класах починалися та закінчувались у різний час. За можливості забезпечити проведення занять на свіжому повітрі.

Для уникнення скупчень учнів задіюватимуть запасні виходи, облаштують розмітку на підлозі та виокремлять зони переміщення для різних вікових категорій здобувачів освіти. Дозатори та антисептики повинні знаходитися у закладі тільки на вході, в подальшому рекомендується ретельно мити руки після кожного уроку.

У туалетах мають бути антисептик, рідке мило та паперові рушники (або електоросушарки для рук), при цьому забороняється використання багаторазових рушників. Провітрювати класи після кожного заняття необхідно протягом 10 хвилин. Також на території закладу освіти вимагається наявність контейнерів для використаних засобів індивідуального захисту з написом «ВИКОРИСТАНІ МАСКИ ТА РУКАВИЧКИ».

Окремо згаданою Постановою визначається, як повинні поводитися батьки чи інші особи під час супроводу дітей до школи. Їх до приміщення школи не пускатимуть, за винятком супроводу учнів із інвалідністю. Швидше за все, батьківські збори ніхто не скасовуватиме, але спілкування з вчителями буде дистанційним. Також батькам рекомендують постійно нагадувати своїм дітям про загрозу поширення коронавірусної хвороби

А у їдальні й шкільному автобусі?

Процес харчування теж зазнає певних змін. Окрім відповідного коригування графіків харчування учнів, вводяться такі правила:

• відстань між столами має складати не менше 1,5 м;

• за столом повинно бути не більше 4 осіб;

• кухарі мають бути у масках і одноразових рукавичках;

• працівникам, які видають страви, необхідно носити окуляри або захисний щиток.

У МОН рекомендують їдальням розробити ланч-бокси, в яких можна видавати їжу.

У шкільних автобусах наприкінці кожної робочої зміни мають проводитися дезінфекційні заходи. Водіїв повинні забезпечити засобами індивідуального захисту та антисептичним засобом для обробки рук. Вони проходитимуть щоденний контроль стану здоров’я і температурний скринінг до початку робочої зміни.

Під час поїздки автобусом діти мають перебувати в салоні у масках на винятково сидячих місцях.

Незабаром і канікули

Багатьох дітей та батьків цікавить, якою ж буде структура навчального року. Щоправда, нині кожен організатор освітнього процесу самостійно визначає, скільки триватиме навчання і якими будуть канікули. Поки що рекомендовано встановити перший семестр із 1 вересня до 24 грудня, другий – із 11 січня до 28 травня 2021 року. Осінні канікули – із 26 жовтня до 1 листопада. Зимові канікули – із 25 грудня 2020 року до 10 січня 2021 року. Весняні канікули – із 22 до 28 березня 2021 року. Звичайно ж, ця структура може коригуватися залежно від епідеміологічної ситуації.

Готуються на Лебединщині

Варто зазначити, що керівники районного і міського відділів освіти з розумінням поставилися до нашого звернення й вичерпно відповіли на питання «ЖЛ» щодо підготовки шкіл Лебединщини до нового навчального року в умовах карантину.

За словами начальника відділу освіти Лебединської райдержадміністрації Людмили Дудченко, в районі функціонуватиме 22 заклади освіти: 5 закладів дошкільної, 15 – середньої та 2 – позашкільної освіти. Із вересня у 14 перших класах за парти сяде 113 першокласників. Районні освітні заклади сповна забезпечені всім необхідним, аби розпочати навчальний рік в умовах карантину. Задля цього, зокрема, закуплене відповідне обладнання та матеріали. Серед них – 31 інфрачервоний термометр та 11 медичних пірометрів, 23 автоматичні сушарки для рук, майже 100 л антисептику, 1800 одноразових та 1200 марлевих масок, рукавички, контейнери, оприскувачі, дозатори тощо.

У всіх навчальних закладах району є медичні працівники та потрібні медзасоби. Організований процес підвезення учнів до шкіл. За минулий рік проведена реорганізація Гудимівського НВК: нині там навчатиметься лише початкова ланка, замість повноцінних 11 класів, як раніше.

Начальник відділу освіти виконавчого комітету Лебединської міськради Тетяна Гримайло повідомила, що цьогоріч у школах міста буде відкрито 9 перших класів. На відміну від двох попередніх років, їх кількість зменшена на 1.

Так, у ЗОШ№1 вперше за парти сядуть 30 дітей, у ЗОШ№3 – 29, ЗОШ№4 – 18, ЗОШ№5 – 60, ЗОШ№6 – 50 та ЛСШ№7 – 60.

Всі навчальні заклади забезпечені паперовими рушничками, гумовими рукавичками, антисептиками для рук та поверхонь, термометрами, контейнерами, оприскувачами, дозаторами, сміттєвими пакетами та щитками для працівників харчоблоків. Як повідомила посадовиця, саме сьогодні, 27 серпня, у відділі освіти відбудеться підсумкова нарада з керівниками закладів освіти до початку роботи в умовах карантину.

І про медогляди

На початку кожного навчального року у батьків до звичайних клопотів додається ще й необхідність проходження чадами медичних оглядів.

Медогляди із великою кількістю лікарів можуть пройти учні 4-9 класів. Решта медичних оглядів можуть здійснюватися сімейними лікарями без залучення вузькокваліфікованих спеціалістів та консиліумів. На цьому наголосив міністр охорони здоров’я Максим Степанов під час брифінгу 25 серпня.

Окремо хочеться наголосити про доцільність шкільних лінійок. Так, Міністерство освіти і науки рекомендує школам від них відмовитися. Тим паче, що МОЗ забороняє проведення масових заходів у закладах освіти. Урочистості можуть відбутися в межах окремо взятого класу. А взагалі всі питання щодо організації Дня знань лежать на плечах очільників закладів освіти. Керівництво шкіл та класні керівники напередодні 1 вересня повинні повідомити учнів та батьків про організацію навчання в перший день осені.

Сподіватимемося, такі зміни у звичному шкільному житті не завадять лебединським школярам гарно навчатися. А закінчимо цю довгу розповідь оптимістичною «нотою»: вітаємо всіх учасників освітнього процесу із Днем знань, початком нового навчального року. Це вже велика перемога, що школярі Лебединщини вперше за останні 6 місяців займуть місця за партами своїх рідних шкіл, побачать нарешті шкільних друзів та вчителів, і розпочнуть свою звичну «роботу» – отримання нових знань.

Розбирався в тонкощах майбутнього карантинного навчання Ігор КОЛЄСНІКОВ