Депутатські кошти: аби на користь

25 жовтня мають відбутися чергові місцеві вибори. Часто наприкінці каденції депутати активізують свою роботу, щоб встигнути знову «сподобатися» виборцям. Деякі ради виділяють депутатам кошти на виконання повноважень. Мають такий фінансовий «додаток» і депутати Лебединської районної ради. У сьогоднішній «Темі дня» спробуємо детальніше дізнатися, з ким і як районні обранці «поділилися» отриманими фінансами.

2020 рік для багатьох депутатів місцевих рад стане визначальним, адже у жовтні мають відбутися вибори місцевих рівнів. Добігає свого кінця п’ятирічна каденція обласних, районних, міських обранців, міських та сільських голів, і водночас «розгортає» свої «щупальці» машина із підготовки населення до нового голосування.

Важко сказати, чи треба вважати повноцінною «агітацією» використання бюджетних коштів, отриманих на виконання депутатських повноважень. Але ніхто не забороняє дізнатися, на що ж саме витрачаються ці гроші. До речі, «беруться» вони із вільного залишку районного бюджету. І так, на відміну від своїх міських колег, районні депутати вже не вперше отримують такі додаткові фінанси, які можна спрямувати на розвиток громади.

Як і скільки отримують?

Нинішні районні депутати були обрані жителями Лебединщини у жовтні 2015-го. Уже наступного року кожен із них отримав на виконання депутатських повноважень по 20 тисяч гривень. 9 лютого 2017 року районною радою прийняте рішення про виділення уже 50 тисяч гривень «на особу». Саме з того часу сума не змінюється. Хоча 2019 рік став винятком із правил, бо депутати взагалі не отримали додаткового фінансування для підтримки виборців.

2019 рік став винятком із правил, бо депутати не отримали додаткового фінансування для підтримки виборців.

Але нехай у вас не складається враження, що такі солідні кошти кожен обранець отримує на банківську картку, а потім використовує їх на власний розсуд. Це бюджетні гроші, тому й спосіб їх використання доволі забюрократизований. Фактично депутат лише вирішує, куди спрямувати належну йому частину фінансів, а вже потім «вмикається» механізм проведення бюджетних платежів із укладанням відповідних угод, підготовкою проєктів чи інших підтверджуючих витрати документів.

Ці кошти «йдуть», насамперед, на об’єкти культурно-соціальної сфери (освіта, охорона здоров’я, соціальний захист, культура та фізкультура і спорт). Також вони можуть виділятися на певні потреби, якщо є прийняте районною радою рішення про внесення змін до районного бюджету, куди включені видатки за клопотанням депутата.

Свого часу кожен районний депутат був закріплений за тим чи іншим округом, що охоплює кожну сільську раду. Є й такі території, які мають по два депутати, щоправда їх лише дві – Підопригорівська та Михайлівська сільради.

Цього року загальний фонд депутатських коштів склав 1 мільйон 300 тисяч гривень. Погодьтеся, сума чимала. Більшість із 26 районних обранців уже визначилися, куди саме спрямують отримані фінанси. Підгляньмо ж і ми, на що витратять понад мільйон гривень бюджетних коштів.

Що фінансують?

Як завжди, значна сума – цього разу 355 тисяч гривень – передбачена на покращення лікувально-діагностичної та матеріальної-технічної бази медичних закладів. 250 тисяч гривень планують віддати на технічне переоснащення житлово-комунального господарства населених пунктів Лебединщини. 97 тисяч гривень заплановано на модернізацію матеріально-технічної бази та інформатизації закладів культури. Найбільше ж у 2020 році (371400 гривень) спрямують на підвищення якості надання освітніх послуг навчальними закладами, модернізацію їх матеріально-технічної бази.

Значна сума – 355 тисяч гривень – передбачена на покращення лікувально-діагностичної та матеріальної-технічної бази медичних закладів.

На сьогодні лише два депутати не повністю «розписали» свій депутатський грошовий фонд. Так, Микола Індик виділив поки що 32 тисячі 80 гривень, а Леонід Падалка – лише 16 тисяч гривень для матеріальної допомоги багатодітній родині із села Рябушки.

Деякі народні обранці не стали ділити на частини свої 50 тисяч, спрямувавши всі кошти на якусь конкретну справу. Василь Калита та Іван Коваленко виділяють спільні 100 тисяч на придбання монітора пацієнта та обладнання (тренажерів) для реабілітаційного відділення Лебединської ЦРЛ. «Долучається» до них своїми 40 тисячами гривень і Сергій Лук’яненко. Микола Зеленський всі кошти спрямував на поточний ремонт паркану Михайлівського сільського будинку культури. Микола Зимогляд виділив їх Голубівській ЗОШ.

Як завжди, «вірний» своєму навчальному закладу – Ворожбянському НВК – Микола Коренєв (до речі, його директор) всі кошти витрачає на придбання спортивного інвентарю та оргтехніки для школи. А ось Олександр Криницький із Калюжного отримані 50 тисяч спрямує на дрібний ремонт дороги загального користування місцевого значення С190822 (під’їзд від С190821 до села Ляшки). Юрій Максичка виділяє «депутатські» гроші на виготовлення проєктно-кошторисної документації на будівництво вуличного освітлення у Гарбузівці. Андрій Кириченко з Підопригорів збирається витратити кошти на благоустрій свого села.

Решта районних депутатів розділила свій фонд на частини, спрямувавши їх на різні потреби. КНП «Лебединська центральна районна лікарня ім.лікаря К.О.Зільберника» отримає допомогу від Максима Ткаченка (40000 гривень), Лесі Василенко (30000 гривень), Ганни Богомаз та Світлани Горошко (обидві – по 25000 гривень), Ігоря Головка (20000 гривень), Олексія Гордіяша та Тараса Ткаченка (обидва – по 10000 гривень). Отримають кошти і АЗПСМ району. Сергій Пінчук виділяє 45 тисяч гривень для Штепівської амбулаторії: 35 тисяч – на поточний ремонт, по 5 тисяч – на швидкісне підключення лікувального закладу до мережі Інтернет і на придбання протипожежного щита. Олександр Меша спрямовує 10 тисяч гривень у Михайлівку – на            придбання сумки лікаря та медичних препаратів.

Немалі кошти народні обранці віддають на матеріальну допомогу виборцям своїх округів.

Немалі кошти народні обранці віддають на матеріальну допомогу виборцям своїх округів. Так, Сергій Древаль і Ігор Головко спрямують на ці потреби по 30000 гривень, Олексій Гордіяш та Тарас Ткаченко – по 20000 гривень, Віталій Волощук – 15000 гривень, Ганна Богомаз, Сергій Лук’яненко і Віктор Харченко – по 10000 гривень, Олександр Меша і Сергій Пінчук – по 5000 гривень.

Із освітою цього разу «поділилися» Микола Дрига (40000 гривень), Віталій Волощук (35000 гривень), Світлана Горошко (25000 гривень), Леся Василенко, Олександр Ткаченко та Віктор Харченко (всі – по 20000 гривень), Олексій Гордіяш (15000 гривень), Максим Ткаченко (10000 гривень), Ганна Богомаз (5000 гривень). Депутат Тарас Ткаченко, який майже не бере участі у роботі районної ради, завжди особливо уважний до районного будинку дитячої і юнацької творчості, адже за 2 роки на придбання музичної апаратури для закладу він спрямував аж 30000 гривень.

На культуру цьогоріч виділили кошти Віктор Харченко (20000 гривень), Ганна Богомаз і Микола Дрига (обоє – по 10000 гривень) та Олексій Гордіяш (5000 гривень). Як уже зазначала «ЖЛ», Микола Коренєв частину коштів виділив на фізкультуру і спорт.

На жаль, є такі депутати, які з невідомих причин не «фінансують» свої виборчі округи. У цьому році жодної копійки не віддав «рідному» Московському Бобрику Василь Калита, хоча у 2018 році спрямував усю суму на сільський НВК. Вже вдруге «забуває» про Курган Іван Коваленко. У 2020 році не виділив грошей громаді Великого Висторопа Тарас Ткаченко, а Микола Коренєв – «закріпленому» за ним Бишкіню. Хоча, звісно, депутати районної ради часто допомагають виборцям і власними грошима, але це вже, як кажуть, інша історія.

Сподіваємося, що отримані від депутатів кошти стали у нагоді громадам. І результати цієї допомоги жителі Лебединщини побачать уже незабаром – після закінчення карантинних обмежень. Саме тоді можна буде переконатися у доцільності їх використання на власні очі. Тим більше, що ми ж із вами пам’ятаємо –  немає ніяких «нічийних» бюджетних коштів. А ці гроші, насправді, у будь-якому випадку наші, платників податків, тож і хотілося б, аби вони витрачалися раціонально, із користю.