Чи звертають лебединці увагу на склад продуктів?

Ви вже сьогодні обідали? Мабуть, що так, бо ж листоноші, зазвичай встигають доставити пресу лише по обіді. А ще ж їжа і зранку, і увечері, і легкі перекуси «на ходу» – навіть незрозуміло, чи займає щось іще настільки багато місця у нашому житті. Тому минулої п’ятниці ми й запросили громаду до обговорення теми, нерозривно пов’язаної із їжею. Ми намагалися зрозуміти, наскільки для лебединців важливо, що ж за інгредієнти входять до складу продуктів, які  щодня опиняються на наших столах. Це ж бо нерозривно пов’язане не тільки зі спробами якось утихомирити бажання попоїсти, а і з нашим здоров’ям. Та до цього повернімося у підсумках, а наразі дізнаємося, читають лебединці етикетки на продуктах харчування чи ігнорують їх.

Володимир (67 років): – Привіт громаді! Дякую «ЖЛ» за життєво важливі питання в обговоренні, яким є і сьогоднішнє! Вже не пам’ятаю, чия думка, але суть така: «Ми – те, що ми їмо». Тож склад їжі, навіть без сучасних Е, дуже важливий! І читати склад продукту на упаковці потрібно. Бо він навіть у дуже привабливій і дорогій їжі може неприємно здивувати. Коли йдеться про кондитерські вироби, обов’язково звертаю увагу на склад і дату виготовлення, на виробника, упаковку і весь спектр інформації на ній. Не беру їжу в упаковці, що легко пошкоджується, із граматичними помилками, якщо вказаний тільки кінцевий термін споживання, або щось у конкретній їжі діє на мене як ноцебо (ред. – Має місце тоді, коли негативне очікування явища змушує його мати більш негативний ефект, ніж він був би в іншому випадку). На жаль, уберегтися від неякісної їжі та непорядних виробників чи реалізаторів неможливо.

Ігор (52 роки): – Доброго дня, громадо! Я особисто не завжди читаю те, що там пишуть наші виробники. По-перше, не впевнений, що там 100-відсоткова правда. По-друге, спробуйте без додаткових очей прочитати те, що там написано. Напевно, такий шрифт прочитає тільки молодь, яка особливо не переймається складом і вмістом продуктів. І по-третє, а ви впевнені, що зрозумієте щось у тих цифрах і абревіатурах, які там є? А ще складається враження, що ті, хто повинен слідкувати за отим написаним, зайняті іншими справами. Дійшло навіть до того, що не всі виробники вказують дату виготовлення продукції. При цьому наносять лише кінцевий термін споживання. А ми, на жаль, нічого не можемо вдіяти, бо не в силах «тягатися» із потужними і не завжди добросовісними виробниками. Але бажаю всім лебединцям міцного здоров’я, незважаючи на те, що ми споживаємо!

Ольга (38 років): – Читати склад продуктів заради читання це одне, а от розуміти, що саме там де написано, це вже ціла наука. Адже багато звичайних на перший погляд інгредієнтів зашифровано науковими назвами чи так званими Е-шками. І навіть прочитавши їх із повним розумінням, немає впевненості, що справжній вміст продукту саме той, що вказаний на упаковці. Тому особисто я намагаюся купувати прості, односкладові продукти і самостійно вже готувати щось цікаве. Бажаю і всім читачам улюбленої газети оволодіти хоч трішки кулінарними навичками, аби знати, ЩО саме споживаєте, щоб бути здоровими.

Софія (32 роки): – 1.Так, завжди дивлюсь. Особливо це стосується молочних та м’ясних продуктів. Щоб виключити із раціону усілякі спреди, молоковмісні та м’ясомісні продукти, обов’язково знайомлюсь із вмістом продукту, що розміщений на етикетці. Правда, шкода, що часто склад продукту друкується занадто дрібним шрифтом, навіть сірим, тому не кожен здатний його прочитати. Сьогодні хотілося б, щоб інформація, яка відображена на продуктах, була повною і правдивою.

Марина (28 років): – Я не один раз задавала собі запитання, які складники та інгредієнти мають продукти харчування та які товари я купую в супермаркетах та магазинах? Здавалося, що всі ці інгредієнти не мають ніякого значення, але все ж таки я хочу споживати та куштувати якісну продукцію і бути впевненою в тому, що саме той чи інший продукт має корисні властивості та не зашкодить моєму здоров’ю та здоров’ю моєї родини! Тому під час продуктового шопінгу   кожного разу перевіряю, який склад мають продукти. Таким чином я, перевіряю що саме за інгредієнти додаються до продукту харчування, чи є в ньому всім відомі Е-шки, пальмова олія, крохмаль… Тому і вам раджу перевіряти склад продуктів харчування!

Євген (39 років): – Якось рідко змінюю свої вподобання, не надто часто експериментую і купую знайомі продукти, тому не так часто доводиться читати. Але, якщо це щось нове, перегляну обов’язково. Якщо більше двох рядків написано, намагаюся не купувати. Не завжди цього можна уникнути, але якось стараюся. Шкода, що зазвичай до складу саме дешевих продуктів виробники включають усіляке лайно. А нам, людям із невеликими статками, доводиться усе це споживати.

Антоніна (45 років): – Колись не дуже придивлялися до складу продукції, бо все було справжнє. А тепер доводиться переглядати пізнавальні програми, вчитися по-новому сприймати усілякі замінники та барвники. Тому я ніколи не візьму, до прикладу, приправу з глютаматом, чи напій із сиропом та якоюсь незрозумілою складовою замість соку. Краще вже самому приготувати. Погано, що у нас немає роздільної торгівлі: те, що з добавками нехай продається на окремій полиці за однією ціною, а те, що більш натуральне, – на іншій за іншою ціною. Оце було б добре і кожен би обрав своє.

Анатолій (37 років): – Не завжди звертаю увагу на етикетку, і на це є ряд причин. Як часто буває, то кудись поспішаєш, то постійно часу немає затримуватися у магазині і роздивлятися те, що нам пропонують. А інколи дуже складно розібратися, що ж там написано. Хоча, купуючи хліб та ковбасу, обов’язково звертаю увагу на етикетку та сорт товару. Окремо скажу про місцевих виробників харчової продукції. У порівнянні з минулими роками вони дещо знизили її якість. Думаю, що «погналися» за кількістю і забули про якість.

Все ж хочеться дивитися на продуктову ситуацію із оптимізмом. Навіть попри те, що розуміємо, із деякими із них не все гаразд, а точніше із їхнім складом. Втім огірків, томатів, картоплі, інших овочів, а відтак борщу і сала (говорити особливо ніжним голосом) ніхто не відміняв. Най домашні харчі, на перший погляд, можуть видаватися не такими красивими та смачними, ще й потребують купу часу для приготування, але всі ми добре знаємо, що очікувати втраченого здоров’я у лікарняних кабінетах набагато довше, а іноді – вже й запізно. Тож до загальновідомого твердження «Всі хвороби від нервів», мабуть, таки додамо, що чимало їх і від неправильної їжі. Бережіть себе.

Перелік особливо небезпечних домішок

Е510 – Негативно впливає на роботу печінки і нирок.
Е527 – Ураження печінки, розлад шлунка.
Е1442 – Уповільнення процесів перетравлення, здуття живота, нудота і зупинка кишечника, ураження підшлункової залози.
Е102 – Згубно впливає на весь організм людини в цілому. Викликає алергічні реакції та розвиток ракових пухлин.
Е924а  – Провокує розвиток ракових захворювань, а також чинить токсичну дію на нирки.
Е171 – Викликає захворювання печінки і нирок.
Е211 – Провокує розвиток онкологічних захворювань, в поєднанні з рядом інших добавок негативно впливає на розумовий розвиток і поведінку дітей.
Е124 – Викликає рак, алергічні реакції, провокує напади астми і гіперактивность у дітей.
Е123 – Пороки розвитку у плода у вагітних, є причиною онкологічних захворювань.

Обговорювали із громадою гастрономічні уподобання

Олена ГУДЄЛОВА та Євген шульга