Чи влаштовують вас дві платіжки за газ?

Інколи здається, що газова тема – то настільки одвічне й наболіле, що її можна вписувати до шекспірівських. Постійне підвищення цін на блакитне паливо, епопеї з лічильниками, контро-лерами чи газовою службою загалом, а нині ще й розділ платіжок – усе це і багато чого іншого українцям довелося перевірити на власному прикладі.
У попередньому номері (№6 від 6 лютого 2020 року) «ЖЛ» уже торкнулася одного із найактуальніших питань – роздільних квитанцій за споживання і за транспортування газу. Редакція отримала багато дзвінків від занепокоєних лебединців, та відповісти на всі озвучені «Чому?» і «Як?» в одному матеріалі не вдалося. Тому нині поміж звичними підсумками чергового громадського обговорення спробуємо надолужити.

Навіщо платити за доставку газу?

Дехто зі споживачів або завжди знав, адже попередньо цікавився, або вже встиг самотужки з’ясувати, однак наголосимо – плата за доставку газу здійснювалася ЗАВЖДИ. До січня 2020 року вона входила в ціну газу і сплачувалася за єдиним рахунком. Відтепер же транспортування газу винесено в окрему квитанцію. Це плата за доставку поточних обсягів споживання. Доставка газу сплачується в поточному місяці: в січні – за січень, у лютому – за лютий.

Чому за доставку платять усі (навіть ті, хто не користується)?

Ці витрати можна вважати такою собі абон-платою. Саме плата за транспортування допомагає фінансово забезпечити роботу газової служби (еге ж, і аварійки зокрема). І неважливо, хто проклав труби до вашого будинку – держава, будівельна чи газова компанія, ви особисто, – це було зроблено для руху газу. А газовики його й забезпечують, створюючи, підтримуючи і контролюючи тиск у системі. Вони обстежують, знаходять витоки газу, ремонтують труби та зупиняють аварії. Є газовики – є газ у вашій трубі.

Чому я не можу сплачувати за лічильником?

Об’єм спожитого газу, визначений із попередніх обсягів, береться за основу для прогнозування і замовлення потужності в поточному періоді. Для чого? Тариф на доставку формується за принципом замовленої потужності. Навіщо? В Україні нараховується понад 13 млн. споживачів природного газу. Кожен із них хоче мати можливість користуватися газом 24/7, тільки увімкнувши необхідний пристрій. Звісно, ніхто не може передбачити, скільки блакитного палива знадобиться йому тут і зараз, та працівники газорозподільних компаній постійно працюють над прогнозуванням споживання газу – саме завдяки замовленій потужності. Відтак регулюється тиск у мережах, а газове обладнання працює щодня.

Який обсяг використаного газу береться для обрахування доставки?

Варто звернути увагу, що у цьому випадку газовики послуговуються приведеним до стандартних умов обсягом використаного газу, а не фактичним (за лічильником).

Коли і з якою періодичністю проводитиметься перерахунок плати за розподіл газу?

За основу розрахунку береться обсяг споживання газу за минулий газовий рік: із 1 жовтня до 30 вересня. Тобто із 1 січня 2021 року рахунок за доставку буде переглянутий відповідно до споживання за період із 1 жовтня 2019 року до 30 вересня 2020 року.

А як бути зі субсидією?

Урядовці обіцяють, що вже у лютому Мінсоцполітики донарахує субсидію та пільгу за нову послугу з розподілу природного газу автоматично. Потреби у додатковому зверненні громадян за січень і лютий 2020 року немає. Про це повідомив заступник міністра соціальної політики Віталій Музиченко.
Та незважаючи на всі пояснення, що, вочевидь, мали б передувати такому нововведенню, як розділ газових квитанцій, а не навпаки, українці все одно обурені. А як ставляться до цього лебединці, ми дізнавалися у п’ятницю під час чергового обговорення.

Та незважаючи на всі пояснення, що, вочевидь, мали б передувати такому нововведенню, як розділ газових квитанцій, а не навпаки, українці все одно обурені. А як ставляться до цього лебединці, ми дізнавалися у п’ятницю під час чергового обговорення.

Наталія: – Мені платіжка ще не прийшла, але якщо ціна на споживання газу знизиться, то нехай їх буде і дві. Подивилась квитанції за минулий рік, а там аж чотири отримувача та коригування. Так що поживемо – побачимо.

Іван: – Звичайно, ця тема є актуальною, бо ці зміни не кращі, ще й торкнулися кожного. Своєрідний крок очільників держави для упорядкування надання послуг теплопостачання без роз’яснень для населення очікувано викликав обурення. Людям все потрібно пояснювати і наводити такі обґрунтування, щоб було все чітко і зрозуміло. Вважаю, має бути одна платіжка і з обіцяним зниженим тарифом.

Сергій: – Газопровід мій, я прокладав за власні кошти, тому мені потрібні роз’яснення, на якій підставі з людей «здирають» гроші, тому не варто за них платити. А якщо правду, то ЗАДОВБАЛИ всі ці чинуші, які 29 років нагибають нас… А щодо якості газу наведу такий приклад: у Португалії маленького балона газу вистачає для 3 людей на 21-25 днів. І це, щоб приготувати поїсти та підігріти воду, а ціна балону – 17 євро.

Алла: – А хіба до цього ми не вкладали кошти на ремонт і заміну труб? Хіба обслуговування не входило в тариф? Хай за ремонт повертають уже вкладені гроші за скільки років.

Віталій: – Реформи на покращення життєвого рівня – це гарні реформи, а реформи, щоб черговий раз обідрать народ, який почав економити газ – це шахрайство. Тільки нагадую вчергове, вони не винні, що їх вибрали люди, а, можливо, людям і подобається таке ставлення до себе.

В’ячеслав: – Вважаю, що необхідно об’єднати ці дві платіжки в одну і знизити вартість газу, а то скоро будемо платити і за доставку електрики, води і повітря. До речі, вартість газу на Донбасі – 1 грн.

Наталія: – За останні 25-30 років ми часто опиняємося в ситуаціях, коли іноді сплачуємо ні за що. Тобто, за послуги, які нам фактично не надають. Візьміть той самий ЖЕК, який за договором повинен утримувати внутрішньобудинкові системи, підвали, дахи тощо. А спробуй не заплатити за інтернет – відключать одразу. А якщо мережа не працює з вини надавача послуг – хтось поверне чи перерахує ті кошти? Ні! Але повернуся до багатостраждального газу: особисто я сплатила всі платіжки, будучи невдоволеною, але мене найбільше обурює «якість» такого недешевого газу. Можливо, ви помітили – щоб закип’ятити чайник, треба витратити більше часу, а лічильник як мотав, так і мотає, та бажаного тепла в оселі досягти стало складніше. Одним словом, «печалька»…

Валентина Григорівна: – Дві квитанції мене однозначно не влаштовують. Ми за свої кошти підводили газ до оселі. Видається, скоро платитимемо навіть за повітря, яким дихаємо. Все це робиться незаконно. І тих, хто «генерує» таке законодавство треба розігнати й оголосити імпічмент президенту, який допускає такі речі. Якщо вже й вводити плату за доставку газу, то пропорційно від спожитого. Вочевидь, у Житомирі вчинили правильно, публічно спаливши отримані платіжки. Думаю не платити за доставку газу, і не вважаю, що цим порушу закон. Це моя приватна власність, і я розпоряджатимусь нею на власний розсуд.

Григорій Никифорович: – Не дуже влаштовує і вважаю це непотрібним. Живу у приватному секторі, ми прокладали газопровід і по вулиці, і до будинку за свій кошт. Тепер навіть не знаємо, чи вважається воно нашою власністю, чи вже відійшло до держави. Аварійну газову службу не пригадую, щоб викликали. Але раніше «газовики» приїжджали двічі на рік, а це вже років 15 не бачив, щоб вони цим займалися.

Анна Іванівна: – Навіть після багатьох роз’яснень не розумію, чому ми маємо платити за доставку газу, якщо він у господарстві не використовується. Проживаю у приватному секторі і була дуже здивована, отримавши квитанції. Виявилося, що ми маємо заплатити набагато більшу суму за транспортування блакитного палива в будівлі, де його не використовуємо, ніж у тій, що газом опалюється. Хотілося б поспілкуватися з цього приводу із «газовиками» особисто, але нині навіть до оператора газової компанії в Сумах не додзвонишся – скрізь автовідповідачі…

Проводили ми й відповідне опитування на сайті «ЖЛ», де за кілька днів «відзначилося» 20 осіб. Чимало людей наголосили, що нововведення з двома квитанціями їм не подобається, бо вони не розуміють, навіщо це (50%), або тому, що сервіс газової служби все одно від цього не покращиться (25%). Лише двоє розуміють необхідність подібного кроку, ще двоє – не збираються сплачувати за двома платіжками.

Що ж, можливо, скоро це і не доведеться робити. Не так давно міністр енергетики та захисту довкілля Олексій Оржель заявив, що уряд працює над створенням єдиної платіжки і за транспортування, і за споживання газу. Найголовніше завдання у цьому напрямку – випрацювати плату за доставку як окрему величину, однак зазначену в одній квитанції зі споживанням. Чи вдасться це, побачимо найближчим часом. А поки бажаємо всім розібратися із оплатою комуналки і мати тепло у власній оселі, бо ж зима нагадує про себе.
Громаду «слухали» Олена ВЄЧКАНОВА та Євген ШУЛЬГА