Чи варто об’єднувати райони?

Про укрупнення районів, що є одним із етапів адміністративно-територіальної реформи в Україні, «ЖЛ» згадувала у минулій «Темі номера» (№7 від 13 лютого 2020 року). Процес створення так званих округів лишається питанням часу, і вже за рік-другий ми будемо звикати до нових територіальних одиниць, на які ділитимуться області.

Основним завданням укрупнення районів вважається рівномірний розподіл ресурсів, щоб території із «кульгаючим» виробництвом були приєднані до успішних. Окрім цього, «порідіють» ряди чиновників, адже кількість районних рад автоматично зменшиться у кілька разів.

Про те, як поділиться на райони Сумщина, говорили здебільшого на обласному рівні. «На місцях» ця тема якось майже нікого не цікавила. Але щойно стало відомо, що Лебединщина, швидше за все, потрапить у склад укрупненого Охтирського району, а не Сумського (як могло бути), серед місцевого населення зародилося невдоволення. З одного боку, лебединців можна зрозуміти, бо ж, за попереднім розподілом госпітальних округів в області, Лебединський район входить до Сумського. Тож, можливо, логічно було б продовжити такий розподіл і в адміністративно-територіальній реформі? Та з іншого боку, Лебединщина на сьогодні взагалі обслуговується у п’яти різних містах області, зокрема в Охтирці, де отримуємо податкові послуги. До того ж, у «вищих» кабінетах вважають, що за умови приєднання Лебединського району до Сумського, Охтирщина може не відбутися як округ, бо не вистачить жителів до нормативної кількості – не менше 150 тисяч осіб.

«ЖЛ» у жодному разі не пропонує обрати конкретно той чи інший варіант укрупнення районів, натомість цікавлячись точкою зору самих лебединців.

Олена: – Більше перспектив для Лебединщини в Сумському районі. Це cприятиме більш чіткому плануванню і подальшій розбудові мережі надання адміністративних, соціальних та інших послуг. Це, насамперед, доступність населення до якісних послуг, зокрема медичних, освітніх, соціальних.

Галина: – Однозначно, не до Охтирки! Якщо це задум для покращення життя народу, то ми за Суми.

Тетяна: – Вважаю, що до Сумського району: і сполучення краще, та й інфраструктура розвиненіша. Як говорить народ: не з руки нам до Охтирки.

В’ячеслав: – Навіщо приєднуватися до Сум чи до Охтирки? Давайте проведемо місцевий референдум і приєднаємося краще до… Швейцарії!

Наталія: – Тобто, пріоритетом чиновників у об’єднанні є кількість населення, а не доступність того ж населення до адмінпослуг? Василівка, Катеринівка, Штепівка… Як жителям цих населених пунктів добиратися до райцентру Охтирка? Що робити із госпітальним округом, до якого Лебединщина вже входить? А це Суми. 6 рейсів автобусного сполучення до Охтирки в 56 км, чи понад 20 до Сум у 50 км? Йдемо як телята, куди нас тягнуть. Нардеп Задорожній на зустрічі казав, що на Сумську область буде два малокомплектних райони, якщо Лебединщину приєднати до Сум. То, може, нам ні на що не зважати, а боротися за себе, за своїх жителів?

Павло Федорович: – Особисто я гадаю, що це об’єднання взагалі не потрібне. Краще жити за старими правилами. Чи нас, лебединців, хочуть приєднати до Охтирки, бо там обласна психлікарня? Так ми там усі не помістимося, поганий план!

Іван: – Чи можемо ми впливати на рішення, які від нас уже ніяк, на жаль, не залежать? Звичайно, що ні. І це прикро. Але якщо нас іще можуть почути, то дуже б не хотілося належати до Охтирського району, бо найкраще для міста та району – входження до Сумського. Та не можна зволікати і з формуванням об’єднаної територіальної громади. Вірю в те, що здоровий глузд візьме верх над амбіціями та меркантильними інтересами. Ми всі маємо думати про майбутнє заради дітей і онуків, заради Лебединщини. Нехай буде злагода і порозуміння, у першу чергу, в суспільстві, серед мешканців і влади. Тоді і в нас є шанс діждатися розквіту Лебединщини, сподіваюся, що у Сумському районі.

Анатолій: – Вважаю, що це не адміністративно-територіальна реформа, а штучне створення проблем для нашого населення. А хто запитав у лебединців, чи стане їм зручно від такого приєднання? І ще цікаво, яка голова придумала приєднати нас до Охтирщини, з котрою у нас ніколи не було нічого спільного? Чому людина у наш час повинна кудись їхати, щоб вирішити свої особисті проблеми?

Микола Задорожній, народний депутат України: – Нині основним питанням реформи децентралізації є базовий рівень, тобто створення ОТГ. Другий рівень обговорюватиметься  трохи пізніше. Щодо перспектив, то на сьогодні у мене є звернення від керівництва району та голів сільрад щодо приєднання лебединської громади до Сумського району. Я його передав в ОДА і обговорював у профільній робочій групі. Я не заперечую проти такої ініціативи, бо, дійсно, через стан доріг більшість послуг зараз зручніше отримати в Сумах. На противагу цьому йде норма закону про мінімальне населення району – Охтирський район під загрозою, якщо Лебединщина не приєднається. Цікаво запитати в жителів Лебединського району: а якщо буде відремонтовано дорогу до Охтирки і туди буде комфортно добиратись за необхідними послугами, чи будуть заперечення? Окремо варто зауважити, що абсолютна більшість публічних державних послуг, включно з медичними, залишаться в Лебедині, у новоствореній ОТГ.

Олександр Бакликов, міський голова: – Я, як міський голова, знаючи позицію лебединців, ініціював наше спільне бажання бути приєднаними до Сум. Навіть звертався з цього приводу до обласного керівництва. Знаю, що в цьому починанні така ж позиція і районної влади, і особисто депутата обласної ради Валерія Чалого. Лебединці завжди їхали до Сум для вирішення особистих питань.

Василь Калита, голова районної ради: – Як тільки постало це питання, моя позиція була однозначною і незмінною – лише приєднання нашого району до Сумського. Обласний центр, на відміну від Охтирки, розташований значно ближче, та й інфраструктура там більш розвинута. Жителям міста і району значно краще і зручніше вирішувати свої проблеми у Сумах.

Окрім того, ще 15 наших респондентів висловили підтримку об’єднанню із Сумським районом, однак не обґрунтовуючи свого вибору.

Також на сайті zhl.news проводилося вже традиційне тематичне опитування, у якому взяли участь 33 особи. Найбільше відвідувачів ресурсу – 15 (45%) підтримують «злиття» Лебединщини із Сумським районом, і всього лише 2 (6%) – із Охтирщиною. 12 осіб (36%) проголосували за варіант залишити нинішній адміністративно-територіальний устрій країни незмінним взагалі. Ще 4 голосуючих (12%) обрали варіант для, скажімо так, не особливо вдоволених майбутньою реформою – «І що з того об’єднання чекати? Якоїсь Лохтирщини?»

Які ж підсумки? Зважаючи на незворотність змін в адміністративно-територіальному устрої області, більшість лебединців погоджується на об’єднання із Сумським районом. А от охочих бути частиною Охтирщини, здається, не так уже й багато…

Громаду «слухали» Олена ВЄЧКАНОВА та Ігор КОЛЄСНІКОВ