Чи буде вода в «Черемушках»?

Копають Лебединський водогін

Вода у центральному водогоні Лебедина смачна і відповідає санітарним вимогам. А ще, говорять, вона має цілющі властивості. Погодьтеся, пити воду прямо з-під крана – розкіш. І дозволить її собі можуть не всі українці. Та й у Лебедині є жителі, які не мають можливості споживати якісну питну воду. Серед них мешканці провулка Верстатників, колишнього військового містечка та прилеглих до нього вулиць. А нині «Черемушки» живуть передчуттям великих змін, пов’язаних із подачею «міської» води у власні оселі. Та чи все «гладко» із цими роботами?  Як реагують містяни на цю подію? Про це – у «Темі номера».

Чесно кажучи, повідомляючи про будівництво нової гілки міського водогону в газеті №19 за 10 травня 2019 року, ми сподівалися, що жителі «Черемушок» нарешті отримають доступ до міського водогону і  почуватимуться щасливими. Але сьогодні все виглядає зовсім інакше. І з кожним днем у мікрорайоні все менше бажаючих проводити міську воду. Людей, насамперед, турбує фінансова сторона питання. А ще переймаються, чи буде ця вода в їхніх оселях постійно.

Ідея з’єднати центральний водозабір і колишнє військове містечко водогоном – не нова.

Та поки що все залишалося тільки в намірах та проектах. Хто тільки не займався проблемою водопостачання! Пригадується, що неодноразово згадував про це народний депутат України Владислав Бухарєв. Ставши  у жовтні 2014 року народним обранцем, він подавав свої депутатські відповідні запити спочатку на адресу тодішнього прем’єр-міністра Арсенія Яценюка, а згодом і його послідовника Володимира Гройсмана. Спочатку нардеп просив виділити кошти безпосередньо на будівництво артезіанської свердловини в Лебедині, а потім передбачити кошти у державному бюджеті 2018 року на будівництво водогону до мікрорайону «Черемушки». На жаль, чиновники «перекидали» вирішення цих питань або на адресу Міні­стерства регіонального розвитку України або Сумську облдержадміністрацію. Очевидно, безрезультатно. 

Також свого часу проблему подачі питної води до  мікрорайону намагався вирішити депутат міської ради Олександр Андрєєв, коли отримав депутатський мандат. Та й він згодом зневірився у виконанні цього проекту, як пояснює, через байдужість жителів «Черемушок».

Але згодом все-таки знайшовся той, хто не тільки взявся за цю справу, а й навіть розпочав роботи з укладання водопровідної труби. Ним виявився Володимир Кондращин – засновник та директор ТОВ «Гідродар», юридична адреса якого – в Лебедині по вулиці Пилипінська, 38, кв. 2.

Для початку він звернувся до міської ради з проханням розглянути проект рішення «Про надання згоди на укладання договору суперфіцію для користування земельною ділянкою». Міські депутати на 39 сесії, що відбулася 31 липня 2018 року, одноголосно надали право на проведення будівництва ділянки міського водогону по вулицях Гмирі – Гастелло.

Роботи з укладання водогону, розпочали наприкінці ІІІ кварталу минулого року і відновили з настанням тепла у квітні 2019-го. Проводить їх будівельно-монтажне підприємство «Лебединпромбуд».

Наразі труба вже прокладена до військового містечка, і далі продовжуються земельні роботи з проведення її до водонапірної башти.

Найближчим часом виконавці робіт планують під’єднати її до діючого водогону, яким користуються мешканці вулиці Гастелло. Саме так, за два тижні, замість не придатної для вживання «технічної» води, яка видобувається зі 100-метрової глибини, жителі лише одного будинку № 199, протягом 1-2 місяців зможуть нарешті спробувати якісну лебединську воду, при цьому зберігатиметься нині діючий тариф.

Водночас виконуватимуться налагоджувальні роботи, щоб вода не просто надходила до осель, а й діставала до найвищих поверхів. Це обов’язкова умова з боку виконавців і замовників цього проекту, вартість якого, за попередніми даними, складає 3 мільйони гривень.

Щоб компенсувати ці чималі кошти, «Гідродар» запропонував мешканцям військового містечка віднайти можливість внести гроші за виконання робіт. Через це жителі містечка мають сплатити кожен по 5 000 гривень за технічні умови, і це при умові, що бажаючих буде 600 чоловік. Якщо таких знайдеться на сотню менше, то плата буде на тисячу більше.

Було проведено вже три зустрічі керівництва міста та будівельників із жителями мікрорайону, щоб роз’яснити процедуру виконання робіт і подальшого користування водогоном. На жаль, більшість жителів сприйняла з сумнівом намагання власника труби дати в оселі лебединців довгоочікувану воду. Та ці хвилювання можна зрозуміти, адже поширилися чутки, що їхніми грошима хочуть скористатися вправні ділки, які привласнять кошти і залишать людей без води.

Наприкінці червня відбулася врізка в трубу, яка подає воду з майже кілометрової глибини. Встановлені й нові насоси, які обслуговуватимуть тільки частину цього водогону, тож агрегати, які відкачують воду для мешканців усього міста в жодному разі не використовуватимуться для подачі води «Черемушкам».

Сьогодні його мешканці поділилися на три табори: одні категорично проти цього будівництва, другі погоджуються на всі умови, і треті, а їх більшість, продовжують роздумувати, як діяти далі.

Серед бажаючих користуватися міським водогоном є і мешканці приватного сектора – вулиць Миколи Хвильового, Богдана Хмельницького та Суворова, які проживають у безпосередній близькості до збудованого водогону.

Очевидно, що  знайдуться мешканці квартир, які не погодяться підводити воду до своїх помешкань. У такому випадку до кожного будинку окремо підведуть водогін, і власними трубами  підключать квартири тих мешканців, хто на це погодиться. Тобто, до вже існуючих квартирних  трубопроводів, додадуться окремі, з водою міського водогону.

Чесно кажучи, важко зрозуміти  громадян, які не тільки проти проведення якісної води до своїх осель, та й ще підбурюють інших не робити цього.  З фінансової точки зору, більш ефективнішим і раціональнішим буде підключення максимальної кількості мешканців «Черемушок».

«ЖЛ» вдалося поспілкуватися з директором БМП «Лебединпромбуд» Миколою Індиком, який запевнив, що це не чергова афера. 

Він на 100% упевнений в тому, що цей проект є цілком прозорим і ніяких, так званих, підводних течій не має. Він переконаний в тому, що ТОВ «Гідродар» нарешті вирішить глобальну проблему жителів «Черемушок», яку не змогли до цього реалізувати десятиліттями.

А ще Микола Олександрович повідомив, що в жодному разі не взявся б за виконання робіт, знаючи, що цей проект не має майбутнього. За його словами, варто подякувати людині, яка вкладає кошти у справу, яка принесе користь і допоможе людям.

Відома і позиція міської влади, яка підтримує проект і не заважає його втіленню. 

Крім цього, на останній сесії міської ради, що відбулася 20 червня, «Гідродар» звернувся до міської ради з проханням надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальної власності. Виконавці робіт планують при в’їзді до військового містечка встановити кіоск для продажу питної води прямісінько з міського водогону. Для зберігання води не використовуватимуть ніякі ємкості, а продаватимуть магістральну чисту, фільтровану воду. При цьому обіцяють нижчу вартість, ніж встановлена у вже діючому на території «Черемушок» пункті продажу води. Тут воду реалізують по ціні 1 гривня за літр. Однак рішення депутати поки що не підтримали – за дозвіл проголосували лише 16 обранців.

«ЖЛ» не ставить остаточну крапку у відносинах «Гідродару» з мешканцями «Черемушок» і продовжуватиме слідкувати за розвитком подій.

Ігор КОЛЄСНІКОВ.