Чого чекати від коронавірусу?

у Лебедині випадок коронавірусу

Сьогодні, вочевидь, дуже важко знайти людину, яка б не чула про захворювання, спричинене коронавірусом SARS-CoV-2. Ще важче – зібрати докупи всі важливі факти, котрі стосуються цього непростого питання: причини виникнення, способи поширення, рівень небезпеки, можливості захисту тощо. Однак у сьогоднішній «Темі номера», фільтруючи масу інформації, саме це ми і спробуємо зробити.

Отже, коронавірус – це велика родина респіраторних вірусів, які можуть спричиняти захворювання різного ступеня тяжкості: від звичайної застуди до тяжкого гострого респіраторного синдрому. Захворювання, що шириться планетою нині завдяки черговому вірусу, отримало назву «коронавірусна хвороба 2019», скорочено – COVID-19 або Covid-2019.

ПОЧАТОК КОРОНАВІРУСУ: ЗВІДКИ Й НАЩО?

Епіцентром спалаху хвороби стало китайське місто Ухань провінції Хубей, що нині закрите на абсолютний карантин. 31 грудня 2019 року влада Китаю поінформувала про спалах невідомої пневмонії Всесвітню організацію охорони здоров’я (ВООЗ). Наприкінці січня 2020-го новий коронавірус визнали надзвичайною ситуацією в галузі громадської охорони здоров’я, що має міжнародне значення.

Як же розпізнати COVID-19? Лише за допомогою спеціальних медичних тестів, адже клінічні ознаки цієї хвороби не відрізняються від інших ГРВІ. Хворий може страждати на лихоманку, нежить, біль у м’язах, кашель, рідше – на кон’юнктивіт, діарею. Згодом можуть розвинутися пневмонія та гострий респіраторний синдром.

Як же розпізнати COVID-19? Лише за допомогою спеціальних медичних тестів, адже клінічні ознаки цієї хвороби не відрізняються від інших ГРВІ.

Симптоми проявляються не одразу після контакту з хворим, а пізніше. Саме тому, за рекомендацією ВООЗ, термін спостереження за особами, які є можливими носіями коронавірусу, становить 14 днів.

Водночас не варто забувати про інші сезонні хвороби. Застуда, ГРВІ та грип – звичні для українців холодної пори року, а із першим весняним потеплінням населення традиційно починає «чіпляти» нежить, кашель та інші пов’язані із ними неприємності частіше. За даними ВООЗ, щороку звичайний грип інфікує до мільярда людей у світі. У 3-5 мільярдів осіб хвороба проходить дуже тяжко, від 250 до 650 тисяч – помирають. Та чомусь про грип не говорять так активно, як про коронавірус. Вочевидь, тому, що новий вірус швидко поширюється через високу «заразність».

За даними ВООЗ, щороку звичайний грип інфікує до мільярда людей у світі. У 3-5 мільярдів осіб хвороба проходить дуже тяжко, від 250 до 650 тисяч – помирають.

За інформацією інформаційно-аналітичного відділу Лебединської центральної районної лікарні, коронавірус передається краплинним та контактним шляхами. Себто, задіяна схема «від людини до людини», а циркулювати у повітрі він не здатен.

«КОРОНОВАНА» ПЛАНЕТА

Станом на 10:00 13 березня, у світі було зареєстровано
134 918
випадків захворювання на COVID-19, із яких майже 5 тисяч – летальні. 52,2% заражених вірусом людей (70 395 осіб) змогли здолати хворобу.

Статистика сайту Мінфін

Найбільше від коронавірусу потерпає Китай – через велику густоту населення. Від початку епідемії на території цієї країни від COVID-19 постраждала 80814 особа (13518 хворих станом на 13 березня).
Значний відсоток інфікованих на коронавірус зареєстровано на території Італії (12839 осіб), Південної Кореї (7398), Ірану (6370), Франції (2803), Іспанії (2872) та Німеччини (2719). У Сполучених Штатах Америки кількість хворих поки не перевищує двох тисяч – станом на 13 березня їх 1690 осіб.

Станом на 10:00 13 березня, у світі було зареєстровано
134 918
випадків захворювання на COVID-19, із яких майже 5 тисяч – летальні. 52,2% заражених вірусом людей (70 395 осіб) змогли здолати хворобу.

Зрозуміло, що через загрозу коронавірусу в різних країнах запроваджуються певні обмеження. Так, від 10 березня в Італії оголошено загальнодержавний карантин через епідемію COVID-19. Пересуватися всередині країни можна лише з поважної причини – на роботу, через стан здоров’я або у зв’язку із сімейними обставинами. Також діє заборона на публічні зібрання, скасовуються різні спортивні заходи.

Молдова через коронавірус оголосила заборону на в’їзд в країну іноземцям, які прибули літаком. В Ізраїлі для уникнення поширення захворювання всіх, хто приїжджає з-за кордону, ізолюватимуть на 14 днів. Взагалі сьогодні випадки коронавірусу зафіксовані в кожній із європейських країн. Останнім «здобутим» трофеєм хвороби став Кіпр – перший випадок там зареєстрований 9 березня.

ЯК РЕАГУЄ УКРАЇНА?

На момент написання матеріалу (10 березня) на території нашої держави офіційно було зафіксовано лише одного інфікованого коронавірусом – у Чернівцях. Увечері 12 березня представники МОЗ оголосили, що в Україні є ще двоє хворих.

В Україні зафіксовано два нових випадки коронавірусної інфекції – у жінки пенсійного віку з Житомирської області та чоловіка з Чернівецької області, дружина якого перебувала в Італії протягом останніх 14 днів,

Міністерство охорони здоров’я України.

Також відомо про п’ять випадків зараження українців у світі: четверо осіб захворіли на лайнері «Diamond Princess» та одна – в Італії. На українському кордоні введено температурний скринінг: у всіх, хто в’їжджає-виїжджає, вимірюють температуру. Також введені певні обмеження на КПВВ на Донбасі: на підконтрольну Україні територію не пускатимуть людей із ознаками коронавірусу.

5 березня у Нових Санжарах (Полтавщина) закінчилася двотижнева обсервація евакуйованих із китайської провінції Ухань українців та іноземців. Вони визнані здоровими, симптомів ГРВІ чи грипу у них не зафіксовано. Однак зустріччю евакуйованих Україна «прославилася»: перекриті дороги, палені шини, «теплі» слова, сутички із правоохоронцями…

Але, вочевидь, приклад Нових Санжарів був «надихаючим» – адже дуже схожим невдоволенням відзначилися чернівчани, які навідалися до дружини першого інфікованого коронавірусом українця. Хоча жінка не мала ознак захворювання, ще й перебувала вдома у самоізоляції, «аж надто занепокоєні співгромадяни» вимагали її поміщення у карантин. Власне, свого вони досягли – жінка поїхала разом із медиками до лікарського закладу. Нині на Чернівеччині школи і ВНЗ закриті на карантин, діє заборона на масові заходи. Крім цього, у Києві та Харкові в школах вимірюють температуру учнів. На Львівщині, Житомирщині та Сумщині рекомендують не проводити масові заходи.

На цьому фоні неординарно виглядає Вінниця, де днями влаштували кількатисячну хресну ходу «Торжество православ’я». Організаторами заходу стала УПЦ Московського патріархату. У пояснювальній записці для віруючих зазначалося, що хресна хода – «традиційна реакція церкви на спалахи хвороб, посухи, природні катаклізми, епідемії, що є надзвичайно актуальним в умовах поширення світом коронавірусу». Висновки про логічність таких дій лишаємо за читачами.

UPD від 13.03. У середу, 11 березня, уряд затвердив заходи, які необхідно вжити через загрозу епідемії коронавірусної інфекції в Україні. Зокрема, заплановане введення карантину в навчальних закладах строком на три тижні та обмеження на проведення масових заходів, у яких запланована участь 200 та більше осіб.

ЛЕБЕДИНЩИНІ ХВИЛЮВАТИСЯ?

Хвилюватися, звісно, ми не в змозі заборонити нікому, однак паніку та підбурювання до неї інших – не схвалюємо. Сьогодні в області та районі цілком контрольована ситуація. Випадків захворювання на коронавірус на виявлено. Медичною спільнотою Сумщини спільно із владою різних рівнів визначений ряд попереджувальних заходів.

Так, зокрема визначено госпітальні бази для надання допомоги пацієнтам, які можуть захворіти на COVID-19. Це – Сумська обласна інфекційна клінічна лікарня ім.Красовицького, Сумська обласна дитяча клінічна лікарня, Сумська міська дитяча клінічна лікарня Святої Зінаїди. Також затверджений склад бригад екстреної медичної допомоги для транспортування хворих.

На Лебединщині розпорядженням голови райдержадміністрації ухвалений районний план заходів щодо недопущення занесення та поширення на території району гострої респіраторної хвороби, спричиненої новим коронавірусом. Проводиться підготовка медичних працівників Лебединської ЦРЛ та міськрайонного відділення ДУ «Сумський лабораторний центр МОЗ України» з питань клініки, діагностики, профілактики коронавірусу, постійно поповнюється запас лікарських та дезінфекційних засобів, засобів індивідуального захисту, витратних матеріалів, медичного обладнання, проводиться поточна дезінфекція.

У Лебедині керуються листом із Сумської ОДА, у якому йдеться про заходи, пов’язані із мінімізацією ризиків поширення коронавірусу в області. Так, за словами заступниці міського голови Олени Кірєєвої, у місті тимчасово обмежено проведення деяких масових заходів. Зокрема, був скасований урочистий мітинг до річниці народження Тараса Шевченка. Щодо гіпотетичних подальших ускладнень у житті Лебедина, пов’язаних із коронавірусом, Олена Василівна доволі обнадіює. Наприклад, у разі введення тривалого карантину для навчальних закладів, освіта міста готова до дистанційного навчання. Сподіваємося, звісно, що всі ці перестороги лише пересторогами і залишаться, а коронаепідемія обмине Лебединщину.

UPD від 13.03. Із четверга, 12 березня, навчальні заклади міста і району вирушили на карантин.

До того ж, відповідальність несе і кожен із нас. Звісно, мова знову про ймовірну паніку. Найпершою її ознакою є «змітання» різних лікарських засобів у аптеках. Як приклад – медичні маски. Так, в аптеці по вул.Будильській звичайних лікарських масок не було ще минулими вихідними. Утім, дефіцитом стали вже й марлеві (8 грн./шт). В одній із центральних аптек фармацевтка ввічливо повідомляє, що звичайні маски вже закінчилися, а у продажу наявні лише за ціною 48 грн. Косметичні магазини пропонують придбати пачку нестерильних масок (5 шт.) за 22 грн., одну стерильну маску – за 4,99 грн. І от наче й добре, що люди намагаються убезпечити себе від захворювання, але ж… Чи кожен пам’ятає, що маску має одягати лише хворий, аби уникнути подальшого поширення вірусу?

Так, в аптеці по вул.Будильській звичайних лікарських масок не було ще минулими вихідними. Утім, дефіцитом стали вже й марлеві (8 грн./шт).

Якщо написати про коронавірус абсолютно все, то на публікацію може не вистачити й пам’яті сайту. Тому у висновку просто згадаємо, що людство неодноразово зіштовхувалося із різними епідеміями. Одна із найстрашніших, «іспанка», за різними оцінками, забрала життя від 50 до 100 мільйонів людей. Та після цього минуло вже більше ста років і три серйозні спалахи грипу, удосконалилися способи виявлення вірусів і методи лікування.

Тому закликаємо не панікувати, а берегти себе (правильно харчуватися, пити воду, частіше мити руки з милом, уникати масових скупчень людей; а у разі застуди – одразу звертатися до лікаря) та утримуватися від «носіння» небезпечної корони. Будьте здорові!