Час згадати про гарбуз

А взагалі, що ми знаємо про гарбуз, крім того, що він «ходить по городу, питається свого роду»? Ну, варимо кашу (причому у кожного свій рецепт), запікаємо, набралися в Інтернеті нових якихось страв, годуємо домашніх тварин, лузаємо насіння. Колись гарбуза підносили небажаному жениху. Все! Та якщо мислити глобально, то гарбуз виявляється набагато поживнішим і ціннішим, ніж ми з вами уявляємо. Крім його смакових якостей, користь для чоловічого здоров’я складає неабиякий інтерес у фармакології; користь для хворих із жовчно-кам’яними недугами, проблемами шлунково-кишкового тракту, облисінням; гарбузова олія використовується як у кондитерській галузі, так і всій харчовій промисловості, бо ж вона, а не пальмова, яку нині «пхають» у всі продукти, найбільш підходить для організму європейця. А у чому цінність? Просто у її ціні: 565 євро за тонну мокрого (!) насіння щойно з-під комбайна.

Про все це говорили під час проведення обласного Дня поля 19 вересня. Ні, не думайте, що на Михайлове чудо аграрії щось дивне вигадали! Цього дня відбулася презентація збирання урожаю знайомої і такої невідомої для нас сільгоспкультури – гарбуза. Певно, всіх, хто їхав на Суми через Бишкінь, цікавило, що половину порослих чагарниками земель, колишніх пастівників, засадили гарбузами. Хтось скептично поглядав, мовляв, що на тому полі може путящого вирости, хтось цікавився, для чиїх свиней оте вирощується. Та ніхто не запитував про звичайне гарбузове насіння. Проте господар посівів керівник ТОВ «Млин-2018» Антон Мироненко впевнено вирощував на бишкінських землях 200 гектарів голонасінних гарбузів австрійської селекції. І ось настав час збирати красиві золотаві плоди. На презентацію запросили аграріїв Сумщини, приїхали навіть із сусідніх Полтавщини та Харківщини, студентів Сумського національного аграрного університету. Всім було цікаво, який же сюрприз може піднести звичайний гарбуз?

Як виявилося, цю культуру вирощують у співпраці з австрійським холдингом «Голденкерн», яка всіляко допомагає у придбанні насіння, вирощуванні і, що важливо, надає спеціальну техніку для збирання та відразу розраховується із господарником за урожай. Бо ж із мокрим насінням зволікати не можна. За словами найдосвідченішого представника холдингу Леоніда Кононенка, який працює у цьому напрямку вже з 2010 року, в Україні цьогоріч засіяно майже 6000 гектарів. «Раніше було навіть і більше, та чомусь аграрії з пересторогою ставляться до гарбуза, – розповідає він. – Більший наголос роблять на кукурудзу, соняшник тощо. Усім знайомий гарбуз викликає острах. Навпаки, це має бути наш продукт, екологічно чистий і корисний, вирощений за європейськими вимогами. А це українці зможуть! У Європі культ гарбузової олії підвищується, розширюються площі посівів культури. Усе зібране в Україні насіння йде в Австрію і використовується в основному в хлібопекарській та фармацевтичній галузях».

Під час презентації збирання урожаю новим спеціальним комбайном KE2000moty про переваги вигідної співпраці з холдингом «Голденкерн» говорив і керівник групи компаній в Україні Михайло Волинець. «Це досить вигідна пропозиція для зацікавлених агрогосподарств України, – зазначив він. – Вже понад дев’ять років продуктивне співробітництво в межах партнерських програм приносить вагомий прибуток для багатьох сільгосппідприємств. Тим більше, що згідно з договорами підприємству-виробнику доручається ввесь процес вирощування голонасінних гарбузів – від обробітку ґрунту і посіву до моменту збирання врожаю. Цей етап проходить під контролем та при безпосередній участі фахівців «Голденкерн». Посівний матеріал надається під безпроцентний кредит до моменту збирання врожаю. І головне, – наголосив Михайло Волинець, – з початком осені згідно з договором компанія працює, а партнер-сільгоспвиробник практично відпочиває та отримує живі прибуткові гроші на свої банківські рахунки. Тобто, весь процес збирання урожаю як технічно, так і фінансово бере на себе «Голденкерн», а кошти з розрахунку 565 євро за одну залікову тонну (ми вказували цю цифру – ред.), виплачуються сільгоспвиробнику відразу після збирання та зважування сирого гарбузового насіння».

Якщо зважити на комерційні вигоди, то затрати виконавця-сільгоспвиробника складають мінімум, навіть враховуючи кредитний посівний матеріал. Що треба? Треба посіяти, здійснювати догляд до певного зросту рослин і все, бо ж у гарбузиння, коли воно розростається, не влізеш. Середня урожайність становить 1,35-2 тонни сирого насіння з гектара. А прибуток сільгоспвиробника при такій середній урожайності складає не менше 100%, адже вся маса врожаю буде зібрана та оплачена згідно з договором. Слід також зазначити, що гарбузи є універсальним попередником для всіх культур без винятку, і на кожному гектарі лишається до 69-80 тонн органічного добрива у вигляді подрібненої гарбузової маси. Тож буде збережено, по-перше, структуру сівозмін та, по-друге, відразу внесено в ґрунт чимало органіки.

Відразу ж представники ТОВ «Тімак АГРО Україна», які співпрацюють із компанією «Голденкерн» щодо використання оптимальних добрив, гербіцидів та засобів захисту рослин, повідомили і спектр їхніх препаратів, дозволених європейськими вимогами та стандартами у вирощуванні голонасінних гарбузів. Це, звичайно, зацікавило господарників не лише для виробництва цієї корисної овочевої культури, а й для застосування під виробництво інших сільгоспкультур.

Тож що ми знали про гарбуз – цей корисний і поживний овоч? Як виявилося, досить таки мало. А винахідливі європейці придумали, як на рівному місці, вибачте, на рівному полі без особливих затрат і особливого напруження заробити чималі кошти. А тому гарбуз поступово входить на наші лебединські поля, певно, вже як голова свого гарбузового роду. Причому входить на вигідних для сільського трударя умовах, що дадуть змогу отримати прибутки.

Із гарбузом знайомилися Олена БОНДАРЄВА та Олег КАСЬЯНОВ