Безбар’єрний словничок: Що таке ІПСО?

Проста розшифровка – інформаційно-психологічна операція. Це дещо видозмінений переклад поняття Psychological Operations, PSYOPS. Якщо коротко про механізм її дії, спочатку треба вплинути на настрої груп у суспільстві. На наступному етапі поширення таких настроїв прямо позначиться на діях представників цього ж суспільства. ІПСО застосовують і в мирний, і у воєнний час. Під час нинішньої війни за допомогою таких операцій рф намагається створити оптимальні умови для взяття під контроль територій, тобто зробити все, щоб українці не чинили опір окупантам.

До елементів ІПСО відносяться дезінформація, пропаганда, перебільшення певної інформації або применшення іншої, диверсії в тилу, кібератаки.

Наприклад, однією із ІПСО політичний та громадський діяч Віктор Андрусів вважає поширення інформації про новий масштабний наступ в 2023 році. Ця операція, на його думку, покликана виконувати багато цілей. По-перше, переконати всіх, що без переговорів і поступок війна не закінчиться. путін йтиме до кінця. Ціль – змусити Захід визнати, що росія має хоч щось отримати у цій війні,  інакше вона не закінчиться. По-друге, ще більше тримати у напрузі українське суспільство і армію. Це має бити по нашій економіці та спробах «встати на ноги». По-третє, це мобілізує віру росіян в те, що невдачі цього року будуть компенсовані у наступному.

Отож, дотримуйтесь інфогігієни, аналізуйте отриману інформацію, аби не стати знаряддям у руках окупантів.

Євген ШУЛЬГА

Цей матеріал підготовлений завдяки передплатникам друкованої версії газети “Життя Лебединщини”