Багатші, чи багато грошей?

Гроші – явище зрозуміле всім. Ними вимірюється значна частина суспільних процесів. Ба, більше того, іноді за їх допомогою намагаються рахувати і речі духовні – любов, здоров’я. Все ж, якими б раціональними і матеріалізованими вони не були, їхню реальну вартість можна пізнати лише у порівнянні із ціною того, що хочемо придбати. Ще ж відносно свіжі наші спогади, як бувши у 90-і мільйонерами, ми заледве могли придбати мінімум необхідних продуктів харчування. Про інфляцію, статки і купівельну спроможність поговоримо у сьогоднішній «Темі дня».

Днями Державна служба статистики оприлюднила дані про інфляцію на споживчому ринку. Порівняно із червнем 2021 року у липні вона становила 0,1%, із початку року – 6,5%.

Що подорожчало найбільше?

 Як не дивно, але у липні, за офіційною статистикою, ціни на продукти харчування та безалкогольні напої навіть знизилися – на 0,1%. Найбільше – на 8,1% – подешевшали овочі. Порівняно із минулорічним липнем – на 2,7%.

Менш ніж на 1% знизилися ціни на соняшникову олію, сало, фрукти. Втім за 12 місяців олія подорожчала на 79%, яйця – на 33%, фрукти подешевшали на 12,2%.

До списку рекордсменів цьогоріч додався цукор. Порівняно із червнем солодкий подорожчав на 6,7%, а порівняно з липнем 2020-го – на 83,5%.

Дорожчає і хліб – у порівнянні до червня на 0,2%, а до липня 2020-го – на 16%.

За рік молоко подорожчало на 6,5%, масло – на 8,9%, м’ясо – на 11,1%, сир твердий і кисломолочний – на 7,2%.

Назва продукту/послугиЗміна вартості липень 2021 року до липня 2020-го (%)
Житло, вода, електроенергія, газ та інші види палива35,5
Утримання та ремонт житла9,0
Електроенергія36,6
Природний газ164,5
Предмети домашнього вжитку, побутова техніка та
поточне утримання житла
3,6
Охорона здоров’я6,5
Фармацевтична продукція, медичні товари та
обладнання
5,6
Амбулаторні послуги9,7  
Транспорт11,9
Паливо та мастила33,8
Транспортні послуги11,7
залізничний пасажирський транспорт9,4
автодорожній пасажирський транспорт12,0
Зв’язок4,8
Відпочинок і культура3,7
Освіта14,6
Ресторани та готелі6,3
Різні товари та послуги6,4

ЖКГ послуги, паливо і транспорт

У річному вимірі природний газ подорожчав на 164,5%, гаряча вода, опалення – на 13,9%, електроенергія – на 36,6% (про реалії на ринку енергоносіїв читайте нижче).

Пальне і мастила для транспорту в річному вимірі подорожчали на 33,8%. Залізничний пасажирський транспорт став коштувати більше на 9,4%, автодорожній пасажирський транспорт – на 12%.

А що із газом та електроенергією?

Щодо реалій на ринку енергоносіїв. Із 1 травня усіх побутових споживачів в Україні перевели на річні тарифи на газ. У річному тарифі постачальники не мають права тільки підвищувати ціну протягом року, а от знижувати тариф можна.

Сьогодення показує, якби річних тарифів не увели, нині українці мусили б платити за кубометр блакитного палива 13-15 гривень.

Насамперед, це пов’язують зі зростанням цін на блакитне паливо у Європі. Там вони «злетіли» до рекорду за 13 років – понад 450 доларів за тисячу кубометрів. Це приблизно 12000 гривень за нинішнім курсом валют і без урахування вартості транспортування. Водночас фіксована ціна на рік у більшості постачальників газу наразі становить до 9 грн. за 1 куб. м.

А ось із тарифами на електроенергію уряд остаточно так і не визначився. Натомість продовжив іще на місяць – до кінця серпня – дію фіксованої ціни 1,68 грн./ кВт * год. У різних виданнях у подачі різних експертів випливають різні прогнози.

Найчастіше зустрічається такий: для тих, хто споживає найменше, до 100 кВт*год. на місяць, збиралися встановити тариф на рівні 1,2 грн. Для другої категорії – від 100 кВт*год. до 500 кВт*год. могли зберегти 1,68 грн. або зробити 2,4 грн. Третя група – ті, хто споживає понад 500 кВт*год., мали би платити по 3,4 грн. Однак цей прогноз поки не справдився. Однією із причин цьому можуть бути ще передвиборні обіцянки Володимира Зеленського знизити тарифи на житлово-комунальні послуги. Звісно, подорожчання чи не найзатребуванішої з них – електроенергії, викликало потік справедливого людського гніву.

Втім навіть, якщо найближчим часом ціни чомусь «надумають» зупинити ріст, у чому є великі сумніви, на закінчення року ми можемо отримати черговий ріст споживчих цін. Насамперед, це пов’язано із запланованим підвищенням мінімальної заробітної плати. Із 1 грудня її розмір становитиме 6500 грн.

Зарплата і пенсія

Тепер погляньмо, як порівняно із липнем минулого року змінювалися заробітна плата і пенсії українців. Візьмемо до уваги саме мінімальні розміри, адже більшість лебединців отримує саме стільки.

Тож у липні 2020-го мінімальна заробітна плата становила 4723 грн. Вже із вересня її розмір підвищився до 5000 грн. А із січня 2021 року і до сьогодні робітникам виплачують 6000 грн. «мінімалки».

У мінімальних пенсій розмір значно скромніший. Із 1 липня 2020 року їх розмір становив 1712 грн. За 12 місяців її підвищували двічі. І нині розмір мінімальної пенсійної виплати становить 1854 грн. У тому ж таки грудні 2021 року із підвищення прожиткового мінімуму збільшиться і розмір пенсії – до 1934 грн. Чим не привід тарифам і цінам вкотре підвищитися?

Ось тепер, здається, маєте усі необхідні дані аби зрозуміти, чи ж стали ми багатшими за останні 12 місяців, чи ж просто маємо трохи більше грошей? Кожен рахуватиме по-своєму, залежно від того, яких із названих вище продуктів більше у його споживчому кошику.  

Бо ж якщо рівняти по вартості олії, цукру та газу, звісно, приріст доходів буде непомітним. Адже за рік заробітна плата зросла лише на 27%, а мінімальна пенсія – на 8%. Тоді, як олія із цукром додали у вартості  близько 80%, а вартість газу у місячному вимірі – у понад 3 рази.

Тож якщо рахувати не складними формулами, як це робить держава, а більш зрозумілим для нас елементарним порівнянням власних доходів і витрат, висновок невтішний.

Рахував гроші Євген ШУЛЬГА