80% вакцинуємо – виходимо до школи

Цікаво, як для школярів нині звучать слова: «Скоро в школу»? Бо ж пік літніх канікул уже переступили, розпочався серпень. Минулий навчальний рік переважно був на карантині, наші діти здобували знання дистанційно. І ось тепер, коли вже навчилися боротися зі страшною «ковідною» недугою, починають запроваджувати наступні кроки навчання у закладах середньої освіти. Уже розпочався п’ятий етап вакцинації й існують певні вимоги щодо цього. Тож про вимоги (а, можливо, й рекомендації) щодо навчального процесу трішки поговоримо у сьогоднішній «Темі дня».

Так, жити поряд із небезпечним захворюванням нелегко. Жити і хвилюватися: чи зачепить, чи омине тебе недуга. Хто серйозно перехворів, хто доглядав своїх рідних протягом хвороби, хто з надією чекав щеплення, а нині вже й вакцинувався. На жаль, щось не дуже стрімкими темпами проходить загальна вакцинація населення, хоча, за повідомленнями медиків, є можливість провести щеплення, треба просто повідомити про бажання це зробити своєму сімейному лікарю. Тож, як бачимо, сьогодення диктує свої вимоги. І нехай вони навіть носять рекомендаційний характер, та все ж є надія, що ні ви, ні ваша родина не «познайомляться» із «ковідом» та його небезпечними штамами, від яких потерпають люди в інших країнах.

От чомусь, коли дехто за власною забаганкою виїжджає на відпочинок кудись далеко та, за вимогою, проводить щеплення, то це, бачте, обов’язок. Бо ж та країна так просто не впустить, а вимагатиме відповідного «ковідного» паспорта. А жити вдома ми, виявляється, можемо і без нього. І навчатися в школі також без нього! А ось, не дай Бог, розгуляється в нас новий штам, іще небезпечніший, тоді що робити? Он скільки свят проводиться при масовому скупченні людей та наближається у серпні. Тому є вірогідність, що можна і з «зеленої» зони карантинного рівня епідемічної безпеки відразу перескочити у «жовту» чи «помаранчеву», а то й до «червоної» дістатися. То як працюватимуть навчальні заклади в такій ситуації?

У постанові, яку ухвалив уряд минулої середи, 28 липня, під час свого чергового засідання, йдеться про новації в роботі шкіл, училищ, коледжів та вишів в умовах карантину. «У разі виходу регіону з «зеленої» зони, тобто потрапляння в «жовту», «помаранчеву» чи «червону», задля роботи навчального закладу потрібно мати мінімум 80% повністю вакцинованого персоналу», – прокоментував постанову міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко. У МОЗ наголошують, що «тільки так освітяни знову зможуть повернутись до звичного життя і навчання», і додають, що вакцинація працівників закладів відбуватиметься «організовано, мобільними бригадами з імунізації».

«ЖЛ» переговорила щодо цього із працівниками міського відділу освіти. Зокрема, відповідальна за вакцинації шкільного персоналу спеціаліст відділу освіти міськвиконкому Любов Влєзько повідомила, що станом на 30 липня у відділ освіти іще не надходило ніяких розпорядчих документів стосовно обов’язковості проведення щеплень. Все носить лише рекомендаційний характер. Із педагогічних працівників сьогодні більшість не тих, хто не хоче вакцинуватися, а тих, хто боїться. А взагалі, всі погоджуються, що це насамперед необхідність для подальшого життя та роботи з дітьми. Посадовиця розповіла, що зараз вони у відділі формують та подають списки бажаючих отримати щеплення до Лебединської лікарні. Уже там усе це обліковується та з надходженням вакцини людей викликатимуть і щеплюватимуть. Тож певна робота проводиться і сприймають її з розумінням.  А вже потім, після 15 серпня, за алгоритмом дій, що рекомендує МОЗ, уточнюватимуться списки вакцинованих педагогічних працівників та іншого обслуговуючого персоналу навчальних закладів, збиратиметься та узагальнюватиметься інформація щодо проведення цієї кампанії. Тож сподіваємося, що наші діти обов’язково підуть до школи з 1 вересня і отримуватимуть знання. І ніяка пандемія їх не зупинить, адже вчителі отримають щеплення та стануть до роботи як і належить.  

А що говорять про перетин кордону в сьогоднішніх умовах пандемії із новим штамом? Кабмін вніс і нові зміни до «карантинної» постанови від 9 грудня 2020 року. Вони мають сприяти виявленню та протидіяти розповсюдженню коронавірусу, зокрема його «Дельта»-штаму. Про це заявив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко на засіданні Кабінету міністрів 26 липня.

«Штам коронавірусу «Дельта» активно шириться західною Європою та країнами, які обирають наші громадяни для літніх подорожей. Ми пропонуємо нові правила перетину кордону, щоб знизити можливість поширення вірусу в Україні, якщо хтось інфікується за кордоном. Самоізоляція або обсервація невакцинованих від COVID-19 людей сприятиме контролю та зменшить шанс нового масштабного спалаху», – коментує міністр.

Ці рішення почнуть діяти через 7 днів з моменту публікації постанови. Громадяни, які виїхали за кордон до цього часу, повертаються в Україну безперешкодно.  А іноземцям відтепер обов’язково потрібно мати страховий поліс на випадок захворювання на COVID-19 та або негативний ПЛР-тест, або негативний результат експрес-тесту на визначення антигена коронавірусу SARS-CoV-2, або належно оформлений документ, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації від COVID-19 вакцинами, включеними ВООЗ до переліку дозволених для використання.

Перетин державного кордону з будь-яких країн є безперешкодним для громадян України за умови наявності або належно оформленого документа, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації від COVID-19 вакцинами, включеними ВООЗ до переліку дозволених, або ж довідку 063-О про перше щеплення з курсу вакцинації від COVID-19.

Іноземці з посвідкою на постійне проживання в Україні перетинають кордон безперешкодно за наявності належно оформленого документа, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації від COVID-19 вакцинами, включеними ВООЗ до переліку дозволених для використання.

Для всіх невакцинованих осіб, незалежно від громадянства, які прибули з Росії чи Індії та перебували на території цих держав понад 7 днів протягом останніх двох тижнів, діятимуть жорсткіші правила самоізоляції. Зокрема, для них буде встановлена обов’язкова 14-денна самоізоляція без права її дострокового завершення.

Якщо документ, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації від COVID-19 дозволеними ВООЗ для використання вакцинами, відсутній, іноземець (крім осіб до 18 років та інших категорій іноземців, визначених постановою) встановлює застосунок «Вдома» та бере на себе зобов’язання розпочати самоізоляцію через 72 години у разі відсутності негативного результату ПЛР-тестування на COVID-19 або експрес-тестування на визначення антигена коронавірусу SARS-CoV-2, зробленого протягом 72 годин з моменту перетину кордону.

Ось такі вимоги, такі справи зі спокійним життям українців поряд із небезпекою захворювання на новий штам «Дельта». Тож вакцинація сьогодні актуальна беззаперечно.

Вивчала документи Олена БОНДАРЄВА