Холоди: Їжте, рухайтеся і не нервуйте!

Ну що ж, трохи повтішалися незвичайно теплими новорічними святами й доста. За повідомленнями синоптиків, уже найближчими днями температура опуститься нижче мінус 10 градусів. При чому протримається холоднеча, обіцяють, кілька днів поспіль. Той, кому випаде ці дні провести вдома, можливо, й не відчують сповна морозу. Хіба дрова у котел доведеться підкидати частіше. Однак, комусь доведеться таки вийти на вулицю – чи до магазину, чи на роботу, чи ще у якихось справах. Ось тут і стануть у пригоді випробувані поради, як легше пережити холоди. І «Є різниця!», як ви одягнетеся, що саме робитимете, врешті, навіть раціон має значення у таких ситуаціях. Отож аби почуватися комфортно і впевнено…

Більше їжте і пийте

У холоди ваш організм потребує більше «пального», щоб зігрітися. Тому перед виходом на вулицю треба поїсти чогось гарячого. Їжа дає організму енергію, значна частина якої піде на його обігрівання. Це можуть бути теплі супи, бульйони, м’ясо і риба, ситні гарніри.
Наприклад, випийте чаю з імбиром. Корінь цієї рослини – це їжа-стимулятор, яка покращує кровообіг, підвищує температуру нашого тіла і допомагає зігріти кров у холодних кінцівках. Імбирний чай не тільки допоможе зігрітися – він ще й корисний. Зігріває в морози й гарячий шоколад, який довго зберігає тепло.
Гарячий суп має таку ж зігрівальну дію, як і гарячий напій. Зокрема, якщо страва приправлена перцем чилі, що містить капсаїцин, прискорюється метаболізм в організмі. Отже, організм вироблятиме більше тепла. Однак цей метод не надто підходить тим, хто має проблеми зі шлунком.
Якщо ж плануєте залишатися на вулиці тривалий час, варто з’їсти продукти, які повільно переварюються – горіхи, авокадо, масло тощо.
І якщо заговорили про зігрівальні напої, у жодному разі не вживайте для зігрівання алкоголь. Бо він не зігріває, а лише приглушує відчуття холоду. Людині здається, що стало тепло, але насправді організм продовжує замерзати. У результаті, це може обернутися обмороженням.

Одягайтеся правильно

Одяг має бути з натуральних тканин і широким. При дуже низьких температурах варто одягати кілька шарів одягу замість одного товстого. Ноги від замерзання захистять кілька пар шкарпеток із натуральних матеріалів. Взуття має бути вільним з утепленими устілками.
Якщо плануєте вийти на свіже повітря, заздалегідь потурбуйтеся про нагрівання одягу. Нагрійте рукавички й шапку, щоб тепло було з вами відразу після виходу.
Найбільше людина втрачає тепла через неприкриті ділянки тіла: зап’ястя, шию, обличчя. Тому намагайтеся закрити їх одягом максимально.
Якщо на вулиці раптом відчуєте, що починаєте пітніти, зніміть ненадовго рукавички, трохи розстебніть куртку, чи підніміть шапку. Бо ж змокрілий одяг лише прискорить замерзання.
До речі, сухий гірчичник або перцевий пластир у шкарпетках можуть зігріти ноги протягом 12 годин.

Не говоріть зайвого

Якщо на вулиці сонячно, намагайтеся йти чи стояти на осонні, щоб погрітися. Звісно, таке місце має бути безвітряним.
Загалом, одяг лише допомагає утримати тепло, яке виробляє ваше тіло. Якщо змерзли, найкраще – швидше рухайтеся, або збільште темп ходьби.
Дихаючи, ми втрачаємо близько 98% тепла. Тому щоб зігрітися, варто надіти теплу маску і якомога менше розмовляти на морозі. Однак не варто відразу вкутувати шарфом все обличчя, адже він може зволожитися від теплого дихання і далі дихатимете вже крижаним повітрям.
До речі, правильне дихання допомагає трохи підняти температуру тіла. Потрібно затримати дихання на 20-30 секунд і потім повільно видихнути. Температура підвищується завдяки вуглекислоті, яка накопичується в крові.
Можна практикувати таку вправу: на короткий час напружте всі м’язи, а потім різко розслабте їх.
А ще – намагайся не нервувати. Під час стресу кров відпливає від кінцівок до мозку. Тому на морозі у жодному разі не можна нервувати, адже ризик змерзнути зростає.

Якщо, все ж обмороження сталося, найголовніше – максимально швидко слід доправити постраждалого до найближчого теплого приміщення, зняти з нього взуття, верхній одяг, шкарпетки та рукавички.
При легкому обмороженні ділянки тіла, що охолоджені, необхідно зігріти до почервоніння теплими руками, легким масажем, розтиранням тканиною з вовни, диханням, а потім накласти ватно-марлеву пов’язку.
Якщо ж обмороження сильніше, навпаки – не робіть масажу чи розтирання. Накладіть на уражену поверхню теплоізолюючу пов’язку (шар марлі, товстий шар вати, знов шар марлі, а зверху клейонку або прогумовану тканину). Також доречними будуть теплі напої та гаряча їжа. І звісно, зателефонуйте до закладу охорони здоров’я, аби отримати кваліфіковану медичну допомогу.